Најдобриот совет на производи за деца

Raggedy Ен живее!

А- А А +

Вирџинија Дејвис, кукла Reader

Тоа е со тага, кои што научивме во јуни 2009 година, за затворањето на Raggedy Ен кукла музеј во Arcola, Илиноис.

Друга почит кон историјата го почувствувала секира, резултат од макотрпниот економија.

Кога разговарав со Џони Wannamaker во 2002 година, таа беше многу возбудена за отворање на музеј е (Џони Gruelle) чест нејзиниот дедо.

Градот веќе беше домаќин на "Raggedy Ен" фестивалот секоја година околу средината на мај.

На 28 март, 2002 година, Raggedy Ен беше примен во сала играчки на славните. Секоја година, многу играчки кои ги купуваа децении на радост на децата, се номинирани. Неколку кукли го направија тоа, Барби доби чест во 1998 година, и омилениот Raggedy Ен беше бројот три.

Креирано од илустратор Џони Gruelle, во 1915 година, Raggedy Ен се луѓето назад во времето кога животот беше поедноставно и играчки трчаше на имагинација.

Ова богатство кукла е изречени низ неколку генерации. Состојба не е важно да се деца ... повеќе таа се игра со повеќе таа е сакан, и се разбира таа го заслужи правото да биде raggedy.

Куклата продолжува да го продаде, затоа што родителите кои ја сакаше како дете сакал еден за нивните деца.

По трагедијата Сеп 11, 2001, многу Американци сакаше нешто целокупно ... нешто за да ги поврзе со нивната младост. Raggedy Ен е многу патриотски: таа е црвена, бела и сина боја и нејзиниот мал срцето вели: "Те сакам."

Во годините по "9/11 трагедија" кукла уметници се размислува патриотски. Уметниците беа горди на Raggedy се примен во играчка Hall of Fame, и да биде признаена за живот на достигнување за поведување насмевки на милиони деца. Неколку кукла уметници одлучија да се рекреираат на кукли потсетува на Raggedy Ен во сопствената сликата:

Jerri McCloud создадени Raggedy Jerri и Raggedy Џим. Jerri вели: "Секоја година ние претстави конвенција за нашите собирачи. Еден од настаните на конвенцијата е да се донесе "Jerri кукла", кој на колекторот се исправат. Еден колекционер донесе момче и девојка исправат како Raggedy Ен и Енди ... таа именуван за кукли "Raggedy Џим и Raggedy Jerri" по мојот сопруг и јас. Мислев дека тие беа толку слатки, решив да се направи една цела линија на raggedy кукли и тие биле моите најдобри продавачи. "

Вирџинија Тарнер создадени Џули Д и Џони Д "четка блузи" Бидејќи Вирџинија вели: "Секој сака четка Топ изглед. Ми се допаѓа и има неколку кукли вклучувајќи збир на дрвени оние кои имаат четка врвот изглед, и тоа го прави шармантна декорација за соба на детето. "

Мател креирано Кели кукли како "Raggedy Кели и Raggedy Томи", бидејќи мали девојчиња одеднаш се оформуваат во духот кукла Кели и тие како кукли кои ги потсетуваат на други играчки во нивната играчка градите ... Кели е munchkin од Волшебникот од Оз, на кукли од Оревокршачка, а сега Raggedy кукли, бидејќи секоја девојка сака Raggedy Ен.

Сузан Wakeen создал "моите најдобри пријатели Raggedy Ен и Енди" за Нане Danbury, бидејќи тие се класика и тие се носталгични додека поседуваат специјални нежност што пренесува секој назад кон нивното детство.

Филис Parkins од "Колекционерство" создадена меки. Cuddly партал работноспособни кукли, чии светли лица се направи децата насмевка и чии тела беа направени за да се умилкувам на телото и љубов.

Мари Osmond има порцелански Raggedy Ен и Енди кои им ги донесе насмевки, смеа и љубов.

Кели Rubert создаде кукла наречена Ен, облечен како Raggedy Ен, со крпа кукла што личи на Ричард Симонс.

Венди Лотон создаде убава кукла на Марсела со неа Raggedy Ен. Тоа беше на нејзиниот најпопуларните кукли со колектори.

Ким Хобс трговците на мало што сопственост "Хобс Куќа на кукли", вели, "Во сите мои години во бизнисот Raggedy Ен или било која кукла што личи Raggedy Ен отсекогаш ми бил најдобар продавачот."

Значи Raggedy Ен, нејзиниот брат Енди, и кукли кои потсетуваат на Raggedy Ен и Енди, живеат за да се направи уште една генерација на деца многу среќен.

Raggedy Ен е 94 години и нејзиниот брат е 89, кога кукли се 100 + години, тие се уште ќе живеам за да заличи срцата на деца и оние кои се деца во срцето.

Малата кукла има доста славни минатото. Ајде да го следат кукла и нејзиниот творец преку временска линија.

Еден век ВРЕМЕ линија од 1902 - 2009

1902
Џони Gruelle слета неговиот прв весник работа во еден таблоид Индијанаполис наречена "Луѓе", а во април истата година се пресели на "Индијанаполис сонцето". Gruelle бесплатен копје уметник, кој бил најсреќен, да се биде карикатурист, е роден во Arcola, Илиноис во 1880 година. Тој се пресели со родителите во Индијанаполис на возраст од две.
1906
Gruelle се преселат во Кливленд, Охајо за да работат за Кливленд прес, каде што испадна десет карикатури секоја недела.
1908
Gruelle започна со производство на можности за децата. Неговите карикатури се појави во McCalls, недела списание и други забележа списанија.
1914
Ќерка Марсела Gruelle Џони Gruelle е) најде партал кукла на таванот и нејзиниот татко и 'реков, куклата им припаѓале на неговата мајка. Лице на кукла е бил заборавен, па Џони привлече тоа нов со црни очи и триаголен облик на нос. Марсела тоа облечени во облека направена од отфрлените облека на семејството.
1914
Марсела и Џони име на кукла "Raggedy Ен" по песни на Џејмс Whitcomb Рајли "На Raggedy човек" и сирачиња Ени ".
1915
Џони составена приказни за Raggedy Ен за да се забавува Марсела. Во есента на 1915 година, Марсела доби контаминирани вариола вакцинација на училиште. Додека таа беше болен таа само може да се утеши со Raggedy Ен приказни. Таа почина на 8 ноември во рацете на својот татко, кога имала само 13 години.
1918
Gruelle стави Raggedy Ен приказни во печати во меморијата на неговата ќерка.
1919
PF Volland, малолетно лице издавач во Чикаго, стана издавачи на Raggedy книги, и тие сугерираат од книгите беа за кукла, дека Gruelle треба да направи кукла за да им помогне продаде книги. Gruelle се согласи, и целото семејство се замешаа: баби две, една тетка и чичко, сопруга на Џони и два сина сите работеа заедно и направија кукли дома. Друштвото Volland направи кукла со картонска срце што ќе може да се чувствуваат.
1920
Gruelle патентиран Raggedy на Ann брат Енди во времето за ослободување на Raggedy книги.
1921
Gruelle и Volland избра различни компанија "пива, Keeler и Бауман: за производство на Raggedy Ен. На ПФ Volland компанијата продолжи да се направи Raggedy Енди. Значи, во 1920-тите Raggedy Ен и Енди не беа исти пар.
1922
Raggedy Ен изгледа различно како што таа расте. Нејзиниот обичен лицето што се одржа малку изразување доби копчето очи, румени образи и impish насмевка. Нејзината облека стана поубава, со малку везени престилки и специјални женски допири.
1923
Molleye играчки направени тимови за Raggedy кукли ... тие беа обележани: Raggedy Ен кукла / произведени од страна на Molleye кукла Outfitters.
1924
до сега Raggedy Ен и Енди стана домаќинство зборови и секој мислеше на кукли. Gruelle беше познат како "Raggedy Човекот." Тој продолжи да работи за списанија како "Космополитен", како и подготви неговиот неделен весник стрипот.
1927
Gruelle произведени полн колор стрип наречен "Брут", која стана многу популарна.
1934
На Raggedy Ен весник поговорки примаат национални Синдикална.
1938
Џони Gruelle, сега свет признаена како познат илустратор и писател, умира.
1940
Raggedy Ен и Енди се произведени од страна на многу компании. Kinkenbocker, Georgene, Molleye, а најдоцна беше аплауз.
1950
. фанови почна да се соберат Raggedy Ен и Енди. На Raggedy слики се појави на чај поставува, детски јадења, завеси, ручек кутии, сок очила, Cribs бебето, и безброј други предмети. Да имаат Raggedy логото беше речиси сигурен продаде за било кој производ.
1955
Дури и во Европа куклите станаа популарни и се испраќаат од страна на илјадници.
1956
Куклите се сметаат за комплетен и сите родители се сакаат на кукли за своите деца. Најдобриот дел е тоа што Raggedy кукли и предмети со своите сликата остане ефтин толку многу деца имаа десетици Raggedy Ен предмети.
1972-1974
На Nasco / Bobbs Merril Ко, направи тврда пластична кукла 24 "и потоа се ставаат на ventriloquist кукла, кои беа 30", кој не е премногу популарен. Се чинеше луѓе претпочитаат Raggedy Ен се да молчиш.
1981
Аплауз компанија за играчки направени кукли кои доаѓаат во сите големини.
1982
Knickerbocker произведува кукли со црвена коса со таг пораби во задниот дел од кукла ... 12 "кукла до $ 500 и првите 36" кукла.
1997
Првиот Raggedy книги се појави во 1918 година, сега Патриша сала пишува книги за Raggedy Ен феномен. Таа смета дека кукли претставуваат исправност и пријателство.
1997
Raggedy Ен и нејзиниот симбол брат се појави на поштенска марка како еден од 15 марки кукли направени во чест на третиот по големина колекционерски Америка (dolls.)
1998
Arcola, Илиноис родното место на Gruelle има Raggedy Ен фестивал во чест на Џони и неговата позната кукли. Се одржа во средината на мај и се вклучени два дена на сувенири, ракотворби, ПЈЕР и паради. На фестивалот стана годишен настан.
1999
На Raggedy Ен и Енди Музејот се отвора во Arcola, Илиноис. Таа е во сопственост и управувани од страна на внука Џони Gruelle е, Џони Wannamaker.
2000
А популарната американска списание трчаше една анкета од најпопуларните кукли на сите времиња: Raggedy Ен се појави третиот, до изведена само со Effanbee на Patsy и Идеал на Ширли Темпл.
2001
Raggedy Ен е сега голема плаќа, таа има фан клубови, собирач клубови, кукла болница, магазинот наречен "Партали" и гроздобер кукли се продаваат за илјадници долари. Интересот за Raggedy Ен е на сите времиња високи.
2002
На 28 март Raggedy Ен е примен во "Салата на славните играчки", ова го имаше своето колектори и вентилатор многу среќен. Куклата продолжува да се донесе насмевка на лицата на милиони.
2003-2008
Кукла уметник навистина го цениме Raggedy Ен, а многумина велат дека таа беше нивниот прв кукла и инспириран да станат кукли уметници.
2009
Музејот во Илиноис се затвора, но Raggedy живее, затоа што таа има обезбедено постојано место во срцата на милиони луѓе кои ќе ја помине на следната генерација.

ЦЕНА водич:

1920-1934
Дизајнирано од Џони Gruelle и произведени од страна на PJ Volland. Овие кукла се означени: "патентиран 7 Септември 1915 година и се сите крпа со калај или дрво копчето очи, насликани карактеристики, преголеми рацете и нозете со костенлива коса. На 15-16 "кукли вредност во 2000 $, додека 23" оние вредност од $ 2,500.00
1935-1938
Означени на градите: произведени од страна на Mollye кукла снабдувач на опрема. Се на носот е наведено во црно, црвено срце на градите, забележуваат повеќе портокалови коса од костенливи, разнобојни нозе, а некои имаат нафта крпа лица. 14 "еден се $ 1,000.00, 18" кукли 1200 $, а 21 "за 1500 $.
1938-1962
Georgene Новости ... Ени има портокалова коса во качулка со многу различни стилови устата. Шевовите поделба на нозе и раце да ги претставуваат лактите и колената. Нозете се свртени напред. На нозете се црвени и бели одземени и сите имаат срца на кои пишуваше "Те сакам", таг се пришиени за левата страна и гласи: "Georgene Новости, Inc"
1930-тите
Кукли се движат од $ 400 до $ 800 во зависност од големината
1940
Кукли се 18 "и вредноста $ 300
1950
Кукли се 18 "и вредноста $ 200

Каде е вашата Raggedy Ен кукла? Дали имате кукла Енди? Дали сте ги даде прегратка денес?

Остави Одговори

CAPTCHA Image
Освежи ја сликата
*