Најдобриот совет на производи за деца

Кооперативни игри: Враќање во Суштината на драмата

А- А А +

од Ана ван Mijke Harten, соработник на DrToy.com

Во соработка игри луѓе играат заедно наместо едни против други. Оваа резултати природно во победа / win ситуација за сите играчи. За помалку тогаш нема време, во фокусот се префрли од секој од нив за себе и се обидува да биде најдобар, да работат заедно за да се постигне поставената цел. Предизвикот на кооперативна игра е за секој учесник да истражуваат и да ја откриеме сопствените потенцијали и да ги изразуваат дека потенцијалните во играта, која тогаш природно додава на потенцијалот на групата. Атмосферата во текот на овој вид на игри често е мешавина на среќа и креативното размислување, во кое сите се вклучени.

Чувство на припадност

Во нашето општество минатиот век става поголем акцент на индивидуалноста и разликувањето на себеси од другите. Ова е лесно да се набљудуваат во вид на игри кои беа изиграни. Конкурентни игри не научи да бидеме најсилни, најумен, најбрзиот ... Но, не може да има само еден победник, кој очигледно го прави на другите играчи сите губитници. Ова создава чувство на одвојување наместо чувство поздрави и поврзан со другите и светот околу нас.

Тоа е моето верување дека по природа ние се чувствуваме склони да припаѓаат. Дури и не толку многу со цел да се постигне гол, но едноставно затоа што е пријатно да се биде заедно. Структурата на кооперативна игра охрабрува децата да работат заедно и да се поддржуваме еден со друг. Од сите-победи-или-сите-губи во кооперативна игра, децата можат да се релаксираат и да ја цениме улогата на секого во играта, без разлика колку е мала или голема. Во текот на овие вид на игри, децата се отворени, се движи се дискутира и деца од различни старосни групи или децата и возрасните може лесно да играат заедно. Позитивни карактеристики на децата и однесување се зајакнати и конзервирани од страна на ко-оперативец игра, карактеристики кои се многу вредни за нашите сегашни општество.
Кооперативен музички столици

Исто како што во обичните музички столици, еден стол е одземен во секој круг. Сепак, сите играчи продолжи да игра. Кога музиката запира, тие мора да бидете сигурни дека тие се седиште на останатите столици. Оваа повици за соработка и креативност. Музиката само што ќе започне по секој седи (па нема временски притисок, без стрес). Па уште еден стол е отстранета. А варијација за напредни играчи не е допирање нозете на подот. Пазете се од безбедноста на сите и изберете столчиња, кои се многу солидно!

Природата на игра

Претставата е израз на природните желба на децата да се истражуваат светот и самите себе. Ова може да се набљудува цело време, каде што, преку нивните игрива истражување, децата тестирање на ограничувањата и можностите кои ги исполнуваат на патот. Доста напор, тие создаваат сите видови на игри во овој процес откритие, во која во основа ништо повеќе е потребно од нивната имагинација и што и да материјали или ресурси се на располагање. На децата, сè е игра и тоа е преку игра што тие сакаат учење и да научат брзо. Да се ​​игра е да се забавуваат!

Од одредена возраст па натаму, децата почнуваат да експериментирате со изработка и примена на правилата во игра. Во нивната игра, тие создаваат свои правила, како на пример-"ние мора да остане зад оваа бела линија" или "ние мора да ги држиме очите затворени. Тие правила не се фиксни, но игра со-експериментирале со ... Во овој вид на игра на сите учесници се слободни да воведат нови правила.

Исто така, децата се судрите со форми на игра во која правилата се поставени однапред (игрите се купи во продавниците, многу круг-или група-игри, како и сите спортови). Во овие претежно-конкурентната-игри целта е дека еден поединец или една група мора да победи, а другите мора да изгубат.

Јас сум фатени од страна на фактот дека сите овие игри, така внимателно дизајнирани од страна на возрасните, да ги поттикнува децата да се спротивстават на едни со други. Кога сме свесни дека играта е најважно на детето средство за учење, ние може да се запрашаме: дали она што го учат децата преку конкурентни игри-да толерира мачно чувството да се биде тепан, да ги посочи слаби точки на другите со цел да биде во можност да ги победи , да се здобијат со идејата дека тоа е "убаво" да се победи другите дури и ако тие самите не ги уживаат да бидат тепани - навистина се вредностите што сакаат да учат и се всели во нив.
Здрава конкуренција

Во конкурентна игри, за разлика од нешта како за учење на игри и социјални правила кои се вклучени, деца, исто така, треба да се занимаваат со напор бара да се справи со своите чувства во губење или освојување на играта. Деца ги губат многу енергија во оваа, кои инаку би можеле да одат во целост да ги доживува и занимавање со нивната игра, многу родители се прашуваат како дете кое има тешкотии губи може да им се помогне да се справи со овој аспект на животот. Често игри резултат кај децата вреска луто дека постапката "не беа фер", а да не зборуваме многу пати плочки и цигли заврши летање низ собата! Дури и сега, како "пораснал", се уште може да се сеќавам како непријатни тоа беше за вас да биде последен еден избран за игра. На одредени можноста за неуспех создава стрес и често го прави деца нервозни и напнати. И тоа не само нив; набљудуваат возрасните во фудбалски натпревари! Чувства на непријателство се доста видливи-тие само се чини дека pop-up кога луѓето се натпреваруваат. Сепак, ние сепак некако чувствувам дека конкуренцијата е "здрава" за нас. Со конкурентноста толку длабоко вкоренета во нашето општество, соработка игра ни помага да се вклучат во нови и различни начини на размислување.

Враќање на суштината на игра

Во овој момент нема многу избор во вид на игри што можеме да им понудиме на нашите деца. Пробајте ова: одете на редовни toyshop и да побарате игра во која децата си играат заедно, а не едни против други. Можете брзо ќе најдете дека не почесто отколку конкуренцијата е се вклучени. Во моја гледна точка, ние го поддржуваме еднострана развој во општеството од страна на игри ние нудиме на нашите деца. Кога ќе видиме соработка како повеќе физички начин на суштествување заедно и да се интегрираат тоа во нашите училишта, домови, детски-canters, и така натаму, играјќи заедно наместо едни против други наскоро ќе стане прашање на курсот.

Во радосна начин децата ќе почнат да гледаат свои и силна поени на другите луѓе, нивната самодоверба ќе се зголеми и тие ќе откријат забава на се успешни заедно. Тие радосно ќе се вклучат игра во својот полн потенцијал. Замислете се повеќе и повеќе деца кои се научени да бидат кооперативни и навистина игрива, расте за да биде возрасни, а земајќи ги нивните места во општеството ... Ние може да придонесе за овој позитивен тековната со едноставно почнувајќи со нудејќи избор во вид на игри ние ги учат нашите деца.

Како олеснувач во областа на игра, Ана Mijke ван Harten е основач на "Earthgames" во Холандија. Таа се развива игрива материјали, пишува статии и е давање на работилници за придобивките од соработката во образованието и општеството. Anne Mijke е образуван како социјален работник, играат терапевт, и е срцето Фокус тренер. Таа е претставник на Меѓународниот совет за самодоверба.

Повеќе информации www.earthgames.nl .

Остави Одговори

CAPTCHA Image
Освежи ја сликата
*