Најдобриот совет на производи за деца

Директориум - играчки компании


Directory> Играчка Компании | Продавници за играчки | Наставник мало

А

АБЦ школа Набавка

Фото на ABC школа Набавка
ABC | школа Специјалност
PO Box 1579
54912 Appleton, WI 54.912
Телефон: 888-388-3224
Работа Факс: 888-388-6344
Работа Факс: 419-589-1600
Посетете го веб-
Биографија:
За ABC ®: abc школа Набавка обезбедува раното детство професионалци со образовни алатки и производи кои промовираат учење и развој за деца од раѓање, преку pre-градинка. Сè што ви се потребни, вклучувајќи интегрирани програми за вклучување, РТИ, и физичка активност, плус мебел специјално дизајниран за рано учење кој ги вклучува живот гаранција.

Активните луѓе

Фото на активните луѓе
Активните луѓе меѓународни
Bottmingerstrasse 59 4102 Binningen Швајцарија
Телефон: +41.61.425.94.94
Работа Факс: +41.61.425.94.95
Посетете го веб-
Биографија:
Откријте прекрасни играчки од активните луѓе! Секогаш на сечење на работ со иновативни концепти и изненадувачки идеи, активни луѓе е правење и продавање играчки за повеќе од 20 години. Играчки кои ви се движат, играчки кои се вклучат вашата имагинација и креативност - играчки за умот, телото и душата ... Сакаме да игра - придружете ни се!
[Вградување] http://www.youtube.com/watch?v=fnrvCdfLZkc [/ вградување]

Напредно експертска технологии

Фото на Напредно експертска технологии
Телефон: 801.622.5676
Телефон: 888.228.1798
Работа Факс: 801.627.4505
Посетете го веб-
Биографија:
Визија ABT е да се трансформира животот на секој човек, со тоа што звукот мозокот фитнес универзално реален. Тие создаваат иновативни, потврдено-базирани решенија за луѓе активно бараат да се направи позитивна промена во нивниот живот или животот на другите. Своите производи и услуги вклучуваат; слушање програма, исцелување на брзината на звукот, Звук здравство, Музика за бебиња, BrainBuilder, аудио опрема, и професионални курсеви за обука. [Вградување] http://www.youtube.com/watch?v=1j1i8doFWAk [/ вградување]

Алекс играчки Алумни

Фото на Алекс Играчки
Алекс играчки
251 Унија Стрит
07647 Northvale, NJ 07.647
САД
Телефон: 800.666.ALEX
Посетете го веб-
Биографија:
Мисијата на ALEX е да обезбеди деца со квалитет креативни производи кои негуваат личен израз и да се изгради самодоверба. Со текот на годините, ALEX расте и денес произведува над 1.000 предмети во проширен категории на играчки: креативни и драмска игра, мода и накит, чуден детски мебел, Бришење Dub ® и када Tunes ® бања играчки, Алекс рачиња ® предучилишна производи и ALEX Џуниор ®, развојните, кадифе и бања играчки за бебето. [вградување] http://www.youtube.com/watch?v=NR30PcyQlGw [/ вградување]

Алпски Игри

Фото на алпските Игри
Телефон: 612.246.3000
Работа Факс: 866.879.4845
Посетете го веб-
Биографија:
Алпски Игри создава и објавува сопствени игри кои се забавни и ментално стимулирање, вклучувајќи шеснаесет години. [Вградување] http://www.youtube.com/watch?v=h3OqMjxpF-Y [/ вградување]

Anatex претпријатија

Фото на Anatex претпријатија
Anatex претпријатија
15.929 Arminta Стрит
91406 Van Nuys, CA 91.406
Телефон: 800.999.9599
Телефон: 818.908.1888
Работа Факс: 818.908.0656
Посетете го веб-
Биографија:
Anatex расте и да се прошири за производство на широк спектар на креативни и единствени дрвени играчки, активност центри и мебел за домот, училиштата и чекалните. [Вградување] http://www.youtube.com/watch?v=q5UbjqEC9Ms [/ вградување]

Сидро Bay Забава

Фото на Сидро Bay Забава
Посетете го веб-
Биографија:
Сидро Bay Забава е еден од водечките дистрибутери на независни филмови и за домашна забава производ и домашната забава поделба на Starz медиуми, ДОО. Тоа вклучува Сидро Bay Забава, Сидро Bay Филмови и Манга Забава брендови. Сидро Bay Забава дистрибуира филмови, квалитетот детска забава, оригинални фитнес програмирање, ТВ серии, документарци, аниме и други снимен забава на Blu-ray ™ и DVD формати. Тоа е ексклузивен дистрибутер во САД на театарската наслови од увертира филмови.

Ентони иновации АД

Слика на Ентони иновации АД
Ентони иновации, Inc
PO Box 1940
95378 Tracy, CA 95.378
САД
Телефон: (800) 828-7002
Посетете го веб-

Арчибалд Маус Книги

Фото на Арчибалд Маус Книги
Посетете го веб-

Околу масата Игри

Фото на околу масата Игри
Околу масата Игри сега е дел од Continuum Игри
5351 E. Thompson Road, Ste 143
46237 Индијанаполис, ВО 46.237
Телефон: 877.405.2662
Посетете го веб-
Биографија:
Создателот и сопственик на околу масата игри, Бет Даниелс бил благословен да имаат нејзините баба и дедо и пра-баби и дедовци во нејзиниот живот со децении. Со текот на годините, таа сфати дека колку повеќе таа научивме за нив, толку подобро таа самата подразбира. Како резултат на тоа, таа ги третира приказни тие делат како непроценливо подароци дека таа е решена да помине на нејзините деца. Како професионален терапевт, сопруга и мајка на две деца, Даниелс разбира многу добро како активен живот и зафатен распоред може да ја спречи семејства од споделување на анегдоти и фолклорот кои го прават семејството семејство. Тоа е зошто таа го создаде семејство Talk и баба или дедо Разговор игри како забавен начин за семејствата да се поврзе. Она што започна како бизнис за покренување на семејства заедно преку разговор сега донесе на семејството Даниелс заедно преку претприемништвото! 9 година на Beth ќерка видов и слушнав на влијанието кое игри нејзината мајка имаше врз животите на луѓето, па таа одлучи за да напишете некои игри на сопствениот. Благодарение на напорната работа ќерка на Beth, во 2009 година, околу масата додадени Buddy Talk (за tweens) и Камп Разговор (за деца си оди да камп) во својата линија на разговор игри. Семејството вклучување продолжи како внука на Beth напиша Teen Разговор - разговор игра наменета за тинејџери! Околу масата ® - Наградуван разговор игри за луѓето од сите возрасти [вградување] http://www.youtube.com/watch?v=n6_r2qj1SZs [/ вградување]

Уметноста на Doing Продукција

Фото на уметноста на водење Продукција
Уметноста на Doing Продукција, Inc
3792 NE 209. Тераса
33180 Miami, FL 33.180
Телефон: 305.792.7373
Посетете го веб-
Биографија:
Креаторите на "Зелената Пат филм". Отворете ги очите, срца и умови ... и да скокнеш по Зелена патот во оваа наградуваниот филм што пренесува деца до вистинска и магични чуда на природата.

Artsana САД, АД

Фото на Artsana САД, АД
Artsana USA, Inc Внимание: услуги на клиентите
1826 Вилијам Пен начин
17601 Lancaster, PA 17.601
Телефон: 877.424.4226
Биографија:
Најголемата бебе бренд во цела Европа, Chicco е дел од глобалната Artsana група, сеопфатен, иновативни начин на живот компанија која опфаќа се што ви треба да се грижи за сите генерации на едно семејство, од бебе хранење системи за козметика за медицински материјали. [Вградување ] http://www.youtube.com/watch?v=bgII14vFzUw [/ вградување]

Artware од вас

Фото на Artware од вас
Artware од Вас
28 Riverview Drive
07043 Montclair, Њу Џерси 07.043
Телефон: 973.509.7736
Работа Факс: 973.509.0136
Телефон: 800. 609.8337
Посетете го веб-

Atollo системи

Фото на Atollo системи
Посетете го веб-

Б

B.Dazzle АД Алумни

Фото на B.Dazzle АД
б. заслепуваат, Inc.
500 Мејер Лејн
90278 Redondo Beach, CA 90.278
Телефон: 310.374.3000
Работа Факс: 310.318.6692
Посетете го веб-
Биографија:
б. заслепуваат, inc. е производител на наградуван трка квадрати ® 9-парче мозокот закачка загатки и боја 'n Побарајте ® скриени слики уметнички активности за сите возрасти на децата, тинејџерите, возрасните и постарите граѓани, 4-104! Основана во 1993 година од страна на Kathie Гевин, б. заслепуваат претстави својот прв производи, четири трка квадрати ® загатки и n четири Боја "Барајте ® 2-постер рамни пакувања, во јануари 1994 година. Нашата висока вредност, ниска цена, направени во САД ум стимулирање активности добиле огромна реакција од пазарот и трговскиот медиумите од времето кога тие беа првите претстави. А купувачи анкета од страна GIFTBEAT на национална мрежа на подарок купувачи, во февруари, 1996 прашање, рангирана б. заслепуваат, Inc. меѓу првите 5 мозаик и игра компании, врз основа на рејтингот на подарок продавници "првите три продажба на предмети! Двете трка квадрати ® и боја 'n Побарајте ® биле добитници на големиот американски играчки Тест. [Вградување] http://www.youtube.com/watch?v=fu0ANWtH5T8 [/ вградување]

Бебе Buzz'r International, ДОО Алумни

Слика на бебе Buzz'r International, ДОО
Телефон: 801.495.2229
Работа Факс: 801.572.2984
Посетете го веб-
Биографија:
Честитки колеги старателите и пријателите! Пред многу години, по раѓањето на мојот прв син, јас бев фрустрирана со претрупан и Wiggly бебе кое се чинеше дека се во постојано движење. Се обидов се 'да се смири и го одвлекува вниманието него. Ништо не работеше, а мојата сопруга и јас почувствував истакна и истрошени. Мој пејџер имаше вибрира на владата, и открив дека кога тој играше со него, тој неверојатно стана помирни, посреќни и содржина! Барав секоја локална играчки и бебето продавница за "вибрира штракаат", но не можев да најдам. Yikes! Знаев други старателите потребно ова, па јас измислил Бебе Buzz'r ®! Наречи го тоа играчка, медицински уред, без разлика на ... тоа е lifesaver, време чувар, и разумност сејвер за секого! [Вградување] http://www.youtube.com/watch?v=VSedOePLPGU [/ вградување]

Бебе Ајнштајн компанијата, ДОО.

Фото на Baby Einstein Company, LLC.
Посетете го веб-
Биографија:
Бебе Ајнштајн нуди широк спектар на развојни и забавни производи за бебиња и мали деца. Она што ја прави Бебе Ајнштајн производи разлика од сите други е дека тие се создадени од бебето точка на гледиште и инкорпорирање уникатна комбинација од реалниот свет објекти, музика, уметност, животните и природата - обезбедување на вас со забавен начин да се воведе вашето бебе да голема, убава нов свет околу него. [вградување] http://www.youtube.com/watch?v=1zJaRqrHW8I [/ вградување]

Бебе Продиџи

Слика на бебе Продиџи
25.852 McBean Parkway
Suite 732
91355 Валенсија, CA 91.355
САД
Телефон: 888.813.2408
Телефон: 661.702.0371
Посетете го веб-
Биографија:
Бебе Продиџи компанија ® е посветен на обезбедување на родителите со квалитет, образовни забава за своите деца од раѓање, преку годините на раното детство. Бебе Продиџи ™ производи, заедно со главните ликови Dookie Шатка ™ & Dottie Шатка ™, користат музика и бои, заедно со радосна кукли и анимација да очаровам мали деца.

Бебе песните

Слика на бебе песни
Бебе песните
П.К. 17.577
90209 Beverly Hills, CA 90.209
Телефон: 888.607.2229
Телефон: 310.277.6213
Работа Факс: 310.933.1636
Посетете го веб-
Биографија:
Бебе песните е еден од првите и најдолготрајните, американски, независна детски дом видео серија. Од 1985 година, повеќе од 4 милиони копии од Бебе песните се продадени. Серијата се уште се продаваат на мало и онлајн локации.

Babyscapes

Фото на Babyscapes
Babyscapes
П.К. 370.238
89137 Лас Вегас, NV 89.137
Телефон: 888.441.5437
Посетете го веб-
Биографија:
Babyscapes Образовни ДВД серија дизајниран да се едуцираат и да го стимулира вашиот доенчиња и мали деца.

Торба-О-плен, ДОО Алумни

Слика на торба-О-плен, ДОО
Торба-О-плен, ДОО
PO Box 1084
03247 Лаконија, NH 03.247
САД
Телефон: 855-355-4263
Посетете го веб-
Биографија:
Торба-О-плен е рум-тип на игра со два пресврти: крадење картички од други играчи, и блефира. Тоа е совршена рамнотежа на стратегија, среќа, интеракција, и возбуда. Секој играч е занимаваа седум картички. Во текот на ред можете да почнете нови колекции (наречен збирки) со поставување две појавување картички се соочи пред вас, вие може да се изгради на вашиот постоечки колекции, и можете да украде збирки од други играчи. Вие исто така може да се направи една кеса-О-плен на потег со пополнување на сет од пет картички. Специјализирани карти за играње се спакувани во златен подготви низа торба која е одлична за патување.

[Вградување] http://www.youtube.com/watch?v=aFvEgf23fzQ [/ вградување]

Bagdasarian Продукција

Фото на Bagdasarian Продукција
Посетете го веб-
Биографија:
Bagdasarian Продукција е творец на познатите "Алвин и верверичките" серија, која започна во 1958 година.

Bandai Америка

Фото на Bandai Америка
Bandai Америка АД
5551 Katella Avenue
90630 Чемпрес, CA 90.630
САД
Телефон: 714-816-9560
Посетете го веб-
Биографија:
Еден лидер во воведување на јапонски играчка трендови во САД, Bandai Америка Ставена е подружница на Namco Bandai холдингс (САД) Inc, ентитет, што произлегуваат од интеграцијата на Namco Рибар и Bandai копродукции Ltd од Јапонија. Глобалните интереси опфаќа четири стратешки деловни единици: играчки и хоби, забава објекти, играта содржина и визуелни и музички содржини. Bandai Америка Ставена е производител и господар играчка лиценцата на некои од најпопуларните брендови во детските играчки и забава денес, вклучувајќи Моќ Ренџерс ™, Бен 10 ™, Dragon Ball Z ®, Harumika ®, и Tamagotchi ®. Фирмата е со седиште во Кипар, Калифорнија.

Banyan Продукција

Фото на Banyan Продукција
Посетете го веб-
Биографија:
Телевизија компанија која може да создаде "Мајлс гуска", на iPad базирани авто-игра патување игра наменета за деца во движење.

Бидете паметни деца

Фото на Бидете паметни деца
Бидете паметни деца
3904 Boulton суд
75025 Plano, TX 75.025
Посетете го веб-
Биографија:
Бидете паметни деца е образовна производ, а не Edutainment. Срцето на успехот на учење систем не е само да се забавуваат на детето и се надевам дека тој / таа учи нешто. Тоа е програма и прогресивни чекори кои се дете од основите за успешен развој (со користење на компјутери и технологија), која е исто така забавна за детето да го користите.

Бека

Фото на Бека
BEKA АД
542 Селби Avenue
55102 Сент Пол, М.Н. 55.102
Телефон: 888.999.2352
Работа Факс: 651.222.3965
Посетете го веб-
Биографија:
Името BEKA е познат во целиот специјалитет играчка на пазарот, на влакната занает пазарот и училиште снабдување на индустријата за нивниот висок квалитет ткаење и плетење алатки за возрасни; плус стативи, куклени театри, единица блокови и други креативни Play производи се прават за деца.

Бела Сара

Фотографија на Bella Sara
Посетете го веб-
Биографија:
Бела Сара компанијата објави Бела Сара ™, мејнстрим меѓународни забава имот за деца на возраст од 5 и нагоре. Инспиративни, магичен коњ-тематските бренд со проширување на производната линија и онлајн светот првично беше лансиран во Северна Америка во март 2007 година и беше донесена на глобално ниво по кратко време.

Бет Начини 'Забава француски и шпански

Фото на забава Бет Начини "француски и шпански
Телефон: 203.454.4543
Биографија:
Бет манири, писател и продуцент, работел како проект менаџер во меѓународниот бизнис за 10 години, и научив од прва рака важноста на зборување други јазици. Таа, исто така забележани, од европските колеги кои живеат во САД, колку е лесно е за мали деца да научат нови јазици. По стане мајка во 1990 година, нејзиниот интерес и страст за рано учење на јазик развиен.

Голем камион Музика

Фото на големиот камион Музика
Посетете го веб-
Биографија:
Ребека Frezza и нејзиниот седум-члена група, голем камион, се заработени нивното место во првите редови на музичката сцена на децата. Нивната rockin 'звук валани во точки на вешт и Шемата за фармацевтски бенефиции Детска. Со четири наградуван албуми на нивните кредити, Ребека и Биг камион донесоа одлична музика за семејствата на национално ниво.

Роденден во кутија

Фото на Роденден во кутија
Роденден во кутија
7951 Cessna Avenue
20879 Gaithersburg, Д-р 20.879
Телефон: 800.989.5506
Телефон: 301.956.1616
Посетете го веб-
Биографија:
Роденден во кутија пакети и бродови наградуваниот партија колекции децата, ставајќи акцент на високо-квалитетни, креативни услуги и активности.

Бо Peep Продукција

Фото на Бо Peep Продукција
Бо Peep Продукција
PO Box 982
59917 Еурека, МТ 59.917
Телефон: 800.532.0420
Посетете го веб-
Биографија:
Бо Peep Продукција беше основана од страна Карин и Џина Јагнето, кој ја призна потребата за реални и возраст соодветни спотови за мали деца. Двете уметници и педагози и консалтинг со својата мајка, рано детство специјалист, тие се стави овој победнички серии заедно и доби одобрение од професионалци од образованието на национално ниво. [Вградување] http://www.youtube.com/watch?v=ocxzelmOZl4 [/ вградување]

Boikido Алумни

Фото на Boikido
Boikido | згодна производи АД
PO Box 6306
60061 Vernon Hills, IL 60.061
САД
Телефон: (847) 984-6158
Работа Факс: (847) 847-1157
Посетете го веб-
Белешки
Со седиште во Франција, наградуван Boikido дрвена играчка линија шампиони активни, само-управувано игра за деца наместо на повеќе пасивна, електронски играчки и игри. Нашиот нов пристап кон старите класични нуди родители и млади деца широк спектар на музички, образовни и развојни играчки, заедно со еко-пријателски опсег, насликани во чуден бои и дезени за разлика од она што е на пазарот денес.

Започна во 2003 година, Boikido е создаден за да се задоволат растечките потреби на родителите и подарок givers бараат играчки и игри, кои активно се помогне во развојот имагинација и когниција, играчки кои се стимулира и да се вклучат децата.

Компанијата, исто така, одлучи да ги преземе нов пристап кон традиционалните дрвени играчки, како им уникатен изглед и бренд на сликата дека е посоодветен на потребите на модерната родител. Нашите дизајнери креирате шарени и имагинативна играчки кои се едукативни и во исто време забава за деца. Боите се повеќе до-to-date, и играчки имаат креативни теми и ликови кои навистина се жали на имагинации децата. Сите Boikido играчки се тестираат со деца и се многу безбедни, на состанокот или надминува САД и европските стандарди за безбедност.

И понатаму да ја покажеме нашата посветеност на исполнувањето на потребите на модерната играчка купувачи, Boikido исто така има еколошки одговорни линија, Boikido еко-пријателски, играчки направени од шума Рекреација Советот (FSC) сертифицирано дрво, не-токсични база на вода бои и рециклиран картон пакување печатени со соја мастило. Нашите еко-пријателски линија на дрвени играчки, исто така функција чуден дизајн и ликови, но со посебен фокус на одржување на нашата животна средина, додека одржување на високо ниво на општествена свест.

Brainetics

Фото на Brainetics
Brainetics
1000 Остин суд
48843 Хауел, МИ 48.843
САД
Телефон: 1-877-444-3776
Посетете го веб-
Биографија:
За
Brainetics учи вашиот мозок за чување и го меморираат сите релевантни информации а игнорирањето на непотребни информации дозволувајќи им на вашиот мозок да работат поефикасно.

Мисија
Да се ​​даде секое дете своите најдобри шанси да успее академски и во животот.

На кратко за компанијата
Една револуционерна математика и меморија програмата за никого 9-99. Победник на изборот на еден од родителите злато награда. Поставени на 20/20 и читач на билтени.

[Вградување] http://www.youtube.com/watch?v=s3v6G0rMDs8 [/ вградување]

BrainFood учење

Фото на BrainFood учење
BrainFood учење
П.К. 40.313
98015 Белви, WA 98.015
САД
Телефон: 425-466-6992
Посетете го веб-
Биографија:
BrainFood учење беше отворени од родители на две мали деца во потрага за стимулирање и интересна содржина која ги едуцира како и забавува. Ние не најде она што го барате и одлучи да направи "фасцинантен свет на ..." видео серија. Целта на нашата видео содржини е да се фати на вниманието на гледачот и ги учат широк спектар на зборови и поими. Ние го правиме ова преку прикажување животни во нивниот мајчин живеалиште и прикажување на зборови со дефиниции да се изгради речник на детето. Ние често се праша што е на возраст опсег за видео клипови. Ние веруваме деца од сите возрасти може да имаат корист од видео клипови. Деца на возраст од две види на видео клипови постојано, учење да се идентификуваат инсекти и го изговара зборови кои често се сметаат за надвор од нивната возраст. На другиот крај на возраст добивме позитивни повратни информации од деца што се стари 13 години. Ние веруваме изложување на децата на поголеми концепти и "големи зборови" ви помогне да ги подготви за академски предизвиците кои претстојат.

[Вградување] http://www.youtube.com/watch?v=Gco-4VJL5TI [/ вградување]

Сосема нов свет

Фото на сосема нов свет
Сосема нов свет
2064 Brentwood Street, Suite # 110
27263 High Point, NC 27.263
Phone: 800.877.9399 ex:501
Phone: 336.664.5920 ex: 501
Посетете го веб-
Биографија:
Brand New World believes young children learn through the wonderful pleasure of play and through these play experiences lifelong learning begins. Based on these beliefs and with the guidance of early childhood experts, Brand New World develops products that: meet the needs of early childhood children, teachers and classrooms; meet safety guidelines as set by the CPSC, ASTM, CA117 and the CPSIA; consist of top quality materials and the highest quality of construction; and are fun, durable and affordable.

Breyer

Photo of Breyer
Phone: 800.413.3348
Посетете го веб-
Биографија:
Breyer model horses, which begin as artist's sculptures, are all handcrafted and hand-painted with airbrushes and paintbrushes. Approximately 20 different artisans handle each individual Breyer model from start to finish – a process, which, 62 years later, is still done by human hands, not machines. Even today, no two Breyer model horses are ever exactly alike.

Briarpatch

Photo of Briarpatch
Briarpatch
150 Essex Street
Millburn, NJ 07041
Phone: 973-376-7002
Work Fax: 973-376-7003
Биографија:
Briarpatch е иноватор во развојот на игри и загатки за деца од сите возрасти од своето основање во 1992 година. Нејзините основачи, маж и жена тим, Џон Donofrio и Мартин Редман, создаде првиот натпревар прототип со ножици, некои лепак и страст за создавање на квалитетни производи врз основа на класичната литература. Денес, Briarpatch одржува инспиративни, забавни и едукативни производ линија и е високо почитуван лидер во играчката индустрија.

Bridge Street Играчки ДОО

Фото на мост Улица Играчки ДОО
Bridge Street Играчки ДОО
82 Oxbow патот
02493 Вестон, MA 02.493
САД
Телефон: 781-237-5005
Работа Факс: 781-237-5445
Посетете го веб-
Биографија:
Bridge Street Играчки е во приватна сопственост компанија за играчки што производителите и продава образовни зградата комплети. Оригиналниот фарма и панел, мост и TURNPIKE и Хидродинамични згради групи беа направени во доцните 1950-тите. Како дете јас би си игра со моите трегер и панел зграда сет за време на крајот. Еден ден во есента 2003 година, мојата сопруга и јас одлучивме дека сакаме сет за мојата тогаш 8 годишен син. Ние претрес и претрес за Хидродинамични сет, бидејќи ова е играчка која ме инспирираше да стане инженер. Излегува дека овие играчки не се веќе во производството, иако постои просперитетна група на колекционери на старите комплети. Решивме дека ќе биде забавно да се започне бизнис и стави овие играчки назад во продукција. Ние претстави првиот на "нова" фарма и панел зграда поставува во ноември 2005 година. Ова е толку голема играчка. Ние сме возбудени за да може да се направи достапна уште еднаш за млади инженери и архитекти (и нивните мајки и татковци)! - Пол так, ко-основач

[Вградување] http://www.youtube.com/watch?v=T8Tfe01EuT0 [/ вградување]

Живост

Фото на живост
Посетете го веб-
Биографија:
Brio е најдобро познат по своите високо-квалитетни дрвена играчка возови, кои се продаваат во Европа од 1958 година. Автомобилите се поврзете со магнети и се лесно да се манипулира, а во последниве години, опсегот е проширен со батериски погон, далечински управувач, и 'интелигентни track'-управувано мотори. Brio лиценци Томас на резервоар на мотор дрвени возови во некои делови на Европа.

Bruder

Фото на Bruder
Bruder играчки Америка АД
4950 Запад 145 Улица
90250 Хоторн, Калифорнија 90.250
Телефон: 877.450.5152
Работа Факс: 877.303.5200
Посетете го веб-
Биографија:
Bruder произведува квалитетни играчки кои го фати на имагинацијата и ги задоволи желбите на децата кои си играат со нив. Играње дете е во центарот на секој производ направен од BRUDER. Играње не е цел сама по себе, но овозможува децата направи искуства во светот на возрасните кои тие можат да ги користат за сопствениот развој. Во согласност со овој принцип, BRUDER производи се развиени како "модел големина играчки." Модел големина да ги охрабри децата да го имитираат реалниот живот во форма на улоги; ". Сфати од грабање" функционална да им помогне да се разбере технички средини од овозможувајќи им да

Тока играчки ДОО

Фото на тока играчки ДОО
Тока играчки ДОО
1540 Мос ги Ct
89074 Хендерсон, Н.В. 89.074
САД
Посетете го веб-
Биографија:
Моето име е Марија Гомез и дојдов до идеја за тока Играчки бидејќи на мојот син Гевин. Кога тој беше околу 12 месеци тој бил фасциниран со токи на неговата количка и високо столче. Потоа околу 15 месеци почна стои во неговото високо столче за долги периоди на време само се обидува да клип оваа тока заедно. Јас се загрижени дека иако тој може да изклинвам своите малечки прсти бидејќи токи беа големи и би клип многу тесни. Гледав на интернет за да се види дали имало било играчки таму дека би можел да се купи за него дека ќе имаат повеќе токи дека ќе биде побезбеден за него. За да мое изненадување, немаше ништо па решив да се направи еден.

По месеци и месеци на експериментирање со различни прототипови го промовиравме нашиот прв тока играчки ™ во 2008 година. Не сум направил сигурни дека секој дизајн имаа образовни функции, бидејќи дете е постојано учење. Моите синови тока Играчки ™ се чуваат него зафатен со часови и бил спасител додека патуваат. Ви благодарам многу за посета на мојот веб-сајт! Кога ќе видите колку вашиот малку некој сака неговите тока играчки ™, можете да ја објавите вашата коментари / слики на Фејсбук и помогне шири зборот! - Џил Гомез

[Вградување] http://www.youtube.com/watch?v=pV0VJKzxJAo [/ вградување]

Бикови очи Криејтив

Фото на Булс очи Криејтив
Бикови очи Криејтив
PO BOX 390.123
30039 Centerville-GWINNETT, GA 30.039
Посетете го веб-
Биографија:
Бикови очи креативни дизајни уникатни и креативни едукативни играчки и да игра материјали. Одликувајќи Tieramid ® блокови: на CircleSet ™, Виножито Arches ®, и Џамбо пена. Овие играчки се промовира креативноста додека острат бруто / фината моторика вештини и когнитивните способности. Децата ќе поминуваат часови во креативна блокада игра додека адолесцентите и возрасните можат да се соочат со предизвикот со загатки и игри да се промовира ментална острина или квалитет семејство време.

C

Центар Enterprises, Inc

Фото Центар Enterprises, Inc
Телефон: 800.542.2214
Посетете го веб-
Биографија:
Гумени марки и додатоци кои живеат до вашата имагинација.

Cepia ДОО Алумни

Фото на Cepia ДОО
Cepia ДОО
121 Хантер Avenue, Suite 103
63124 Сент Луис, Мисури 63.124
САД
Телефон: 1-800-225-9319
Работа Факс: 1-314-725-4919
Посетете го веб-
Биографија:
Основана во 2002 година, Cepia ДОО е приватна компанија со седиште во Сент Луис, Мисури. Комбинирање на дете-пријателски технологија и иновативни креативни, основните филозофијата на компанијата е да се трансформира симплистички идеи во магичен искуства за деца. Cepia ДОО започна во индустријата со играчка феномен и победникот од 2010 година "играчка на годината" награди во седум различни земји: zhuzhu миленичиња ®. Други играчка претпријатија Cepia ДОО вклучуваат: Xia-Xia ™, Glo-Е ®, и DaGeDar ®. Сите Cepia ДОО играчки се продаваат на глобално ниво преку националните синџир малопродажни места и независни играчка продавници. За повеќе информации, посетете cepiallc.com , zhuniverse.com , dagedar.com и xia-xiapets.com . [Вградување] http://www.youtube.com/watch?v=qsH6AB4QwzI [/ вградување]

Добротворна инспирации, ДОО

Фото на милосрдието инспирации, ДОО
Crossen креации
PO Box 36
08846 MIDDLESEX, NJ 08.846
Телефон: 732.659.7718
Посетете го веб-
Биографија:
Crossen Creations is the creator of the Magical Rainbow board game, Exact Change card game, and other educational games for children.

Charlie's Playhouse, LLC

Photo of Charlie's Playhouse, LLC
Charlie's Playhouse, LLC
11 S. Angell Street #360
Providence, RI 02906
Work Fax: 866.549.4635
Посетете го веб-
Биографија:
Charlie's Playhouse makes the first-ever products that introduce kids to evolution, natural selection and Charles Darwin.

Chessmate

Photo of Chessmate
Phone: 425.697.4513
Посетете го веб-
Биографија:
Originally founded as "The Chessworks Studio" by David Weinstock in Seattle WA, ChessMate.com was started as the company's web site in 1996, with The ChessMate® Pocket Chess Set as its flagship product.

Citiblocs

Photo of Citiblocs
Citiblocs
Po Box 8315
Tampa, FL 33674
Phone: 813-769 9462
Work Fax: 888-346 8371
Посетете го веб-
Биографија:
Citiblocs are high quality wooden construction blocks which inspire both traditional building and modern design. The secret behind Citblocs is that every piece is exactly the same shape and size. Each block is precisely cut from Grade A Radiata Pine from certified renewable forests in New Zealand. Citiblocs Building requires no glue, no snaps, no connectors and no magnets: just gravity, balance and imagination.

Building with Citiblocs is simple: stack one block on top of another. Their specific size and shape and weight allows building that is simply not possible with other building toys. Build a small cabin by the lake or a tower that reaches the stars!

Citiblocs are recommended for ages 3+. Citiblocs are certified safe and non-toxic and have been tested and approved according to all Consumer Product Safely Improvement Act (CPSIA) regulations.

From pre-school to elementary school to architecture students to corporate seminars, CITIBLOCS are an ideal educational toy for home, playgroups, teachers, principals, professors and parents. The pleasure of accomplishment and success and discovery is inherent in CITIBLOCS for builders of all ages. Give kids a chance to build the world, their world ! Give kids the opportunity to enhance skill and awareness and understanding. Multiple award winning Citiblocs are addictive and just plain building fun.

CITIBLOCS construction is perfect for just about anyplace and anyone – both for group play and for individual creation and design. There are no snaps or screws or connectors and best of all NO MESS ! All you need is a flat surface and a handful of blocks to Build ANYTHING. CITIBLOCS are not chemically treated! 100 % natural New Zealand Radiata Pine CPSIA and ASTM Certified ! SAFE and environmentally responsible wooden blocks.

[embed]http://www.youtube.com/watch?v=1Tq55dCmv-I[/embed]

Classical Fun Music

Photo of Classical Fun Music
Phone: 585.388.8263
Посетете го веб-
Биографија:
Classical Fun Music is known for their award winning "A to Z Symphony" video. The are a team of teachers and curriculum developers who have created a classical music and movement program. Beginning as early as 4 months old, children can learn the classical repertoire and music fundamentals through their unique teaching method.

Coin Hopping Games, LLC

Photo of Coin Hopping Games, LLC
Coin Hopping Games
11714 Farmland Dr
Rockville, MD 20852
Phone: 301.602.5733
Work Fax: 301.881.1744
Посетете го веб-
Биографија:
Coin Hopping Games LLC was founded in 2005 for the express purpose of making more purposeful their family pasttime of playing games. Games have always been one of the best ways, second only to food, of gathering our family around a table.

College Street Publishing

Photo of College Street Publishing
1485 McGregor Avenue
Petaluma, CA 94954
Посетете го веб-
Биографија:
Not Just For Kids was first published in 1992 by Jim O'Grady and College Street Publishing. Today College Street has been renamed and is known as Jim O'Grady & Associates.Together with music and books they now work with small businesses to created a variety of marketing materials for both print and web.

Color Me House

Photo of Color Me House
Посетете го веб-
Биографија:
The mission of Color Me House is to create products that indulge children's fantasy world and let them reap the benefits of their imaginations...because, what greater freedom of expression exists for a child than a blank canvas and a crayon to create.

Comfyware Ltd

Photo of Comfyware Ltd
Посетете го веб-
Биографија:
Comfy specializes in providing children, as young as 12 months of age, with their uniquely developed system, including a specially designed keyboard to be connected to your home PC as well as a full series of software titles.

Compoz-A-Puzzle Inc.

Photo of Compoz-A-Puzzle Inc.
Compoz-A-Puzzle Inc.
2 Secatoag Avenue
Port Washington, NY 11050
Phone: 800.343.5887
Work Fax: 516.883.2314
Посетете го веб-
Биографија:
Compoz-A-Puzzle® jigsaw puzzles are blank, already together jigsaw puzzles that can be hand drawn, rubber stamped, stenciled, airbrushed, tole painted or screenprinted.

Conceptual Math Media

Photo of Conceptual Math Media
Phone: 888.433.2224
Phone: 916.435.2810
Посетете го веб-
Биографија:
Conceptual Math Media, Inc., is dedicated to the design and production of math games and math educational products that promote thinking. Their mission is "to change the negative attitudes about math and eliminate the fear and ignorance of math that are so prevalent in our society."

Crayola

Photo of Crayola
Phone: 800.272.9652
Посетете го веб-
Биографија:
Crayola has inspired artistic creativity in children since the first box of crayons rolled off the assembly line in 1903. Whether it's providing tools to put a purple octopus on the moon, or enabling teachers to bring arts-infused learning into the classroom, Crayola is passionate about helping parents and educators raise creative and inspired children.

Криејтив Леарница Игри

Photo of Creative Foundry Games
Creative Foundry Games
7031 Loubet St., #1
Forest Hills, NY 11375
САД
Посетете го веб-
Биографија:
Do you love games? At Creative Foundry, we love games. We love to play games and, more than that, we love to make them! We just released our first self-published game, KERFLIP, in May, 2012. Our next title, a genre-busting strategy game, will soon follow. Our goal is simple: design inspired, fun games that people want to play again and again.

KERFLIP is an exciting, shoot-from-the-hip style word game that rewards players for making words faster than their opponents can. Featuring a unique flip-scoring system, and an ingenious method of collecting tiles, KERFLIP raises the bar for originality and fun in the word game genre. For more information, please visit kerflip.com .

[embed]http://www.youtube.com/watch?v=npW1qXlDCAY[/embed]

Creative Teaching Press

Photo of Creative Teaching Press
PO Box 2723
Huntington Beach, CA 92647
Phone: 800.287.8879
Work Fax: 800.229.9929
Посетете го веб-
Биографија:
Creative Teaching Press (CTP) is a family-owned and teacher-managed supplemental educational publisher for children ages 3–14, grades PreK–8. CTP offers a wide variety of classroom learning décor and research-based, teacher-tested products.

Creativity for Kids

Photo of Creativity for Kids
Faber-Castell USA, Inc.
9450 Allen Drive
Cleveland, OH 44125
Phone: 800.311.8684
Посетете го веб-
Биографија:
The mission of Creativity for Kids is "to provide children with experiences that stimulate and encourage their natural creativity. We strive to be the leading innovator and provider of the best creative children's activity products."

CrocPond

Photo of CrocPond
Посетете го веб-
Биографија:
In a world searching for positive change, CrocPond's mission is to provide entertaining cross-media products that Inspire Children and their Families to live with more Courage, Confidence, and Hope.

CrossTrick

Photo of CrossTrick
Phone: 203.234.7347
Посетете го веб-
Биографија:
CrossTrick is the creator of BORDERLINE, a series of geography games which have been distributed around the world.

Cuddleupetts Alumni

Photo of Cuddleupetts
Phone: 888.481.9608
Посетете го веб-
Биографија:
Blankets that are puppets - by Jay at Play!

[embed]http://www.youtube.com/watch?v=q4Pmxb2jUII[/embed]

D

D & L Company

Photo of D & L Company
D&L Company
PO Box 7996
Porterville, CA
Phone: 800.632.8869
Home Phone: 559.784.3770
Work Fax: 559.784.3869
Посетете го веб-
Биографија:
D & L Co. are the creators of the original "Stomp Rocket®" and are proud to offer this fine product, along with our many other products, to the public and specialty stores across the United States and around the world.

Didax

Photo of Didax
Didax, Inc.
395 Main Street
Rowley, MA 01969
Phone: 800.458.0024
Work Fax: 800.350.2345
Посетете го веб-
Биографија:
The name Didax comes from the Greek didaktikos, meaning "to teach". For over thirty years, Didax has specialized in helping educators to address individual learning styles and diverse student needs. Since their introduction in the 70's, more teachers have used the Unifix ® Cubes than any other manipulative in the world. Each year they introduce more innovative hands-on, print, and software tools to make teachers more successful.

Dig-it Games

Photo of Dig-it Games
Посетете го веб-
Биографија:
Dig-It! Games is an independent game developer committed to creating fun, innovative games with educational value.

Digital Praise

Photo of Digital Praise
Digital Praise, Inc.
PO Box 7897
Fremont, CA 94537
Phone: 510.754.8958
Посетете го веб-
Биографија:
The mission of Digital Praise is "to glorify God through the development of software for children, teenagers and families that spreads the gospel of Jesus Christ while entertaining, enlightening and encouraging faith".

Discover With Dr. Cool Alumni

Photo of Discover With Dr. Cool
Discover With Dr. Cool
711 Beach St
Ashland, OR 97520
Phone: (855) 4DR COOL (437-2665)
Биографија:
The Discover with Dr. Cool science line is all about the thrill of adventure—something we believe drives all scientific discoveries. Our mission is to show kids the cooler side of science with our unique series of earth science kits. Each kit offers an exciting hands-on experience that will inspire young learners with the wonders of the natural world. Whether they're cracking open geodes, peering into ancient amber, examining real bugs, or uncovering fossils like a real palaeontologist—all the Discover with Dr. Cool kits are so much fun that kids won't even realize they're learning![embed]http://www.youtube.com/watch?v=MBRscMHBlOQ[/embed]

Discovery Toys

Photo of Discovery Toys
Home Phone: 800.341.8697
Посетете го веб-
Биографија:
Founded by an early childhood educator in 1978, Discovery Toys continues to grow from a passion for education. Today, it is the leader in learning toys for early childhood education as the foremost direct marketing company of its kind in the category.

Dr. Drew's Discovery Blocks

Photo of Dr. Drew's Discovery Blocks
Phone: 321.984.1018
Work Fax: 321.984.9090
Посетете го веб-
Биографија:
Dr. Drew's Blocks have grown to be an award-winning educational toy for young children and families. Since the 1980s, they have worked intensively promoting creative play and using the blocks as a tool for developing mathematical thinking and science concepts. Blocks, in particular, can be an incredibly important part of a child's healthy development, especially since they help to promote creativity and self-expression.

Dr. Mac Music

Photo of Dr. Mac Music
Dr. Mac Music
PO Box 5772
Santa Barbara, CA
Посетете го веб-
Биографија:
Dr. Mac (aka Don MacMannis, Ph.D.) is a singer, songwriter and producer who specializes in creative projects for young children. He is music director and songwriter for the PBS hit series, Jay Jay the Jet Plane, and has won numerous awards for his songwriting and production talents. He has written and produced over a hundred songs.

Dr. Peet's Software, LLC

Photo of Dr. Peet's Software, LLC
Phone: 800.245.5733
Work Fax: 816.478.4824
Посетете го веб-
Биографија:
Dr. Peet's mission is to provide affordable reading/writing tools that will help people of all ages and abilities learn to read and write and communicate with support from assistive technology as needed.

Duncan Toys / Flambeau®, Inc.

Photo of Duncan Toys / Flambeau®, Inc.
Duncan Toys / Flambeau®, Inc.
15981 Valplast Road
Middlefield, OH 44062
Phone: 800.232.3474
Phone: 440.632.1631
Work Fax: 440.632.1581
Посетете го веб-
Биографија:
Since 1929, the name "Duncan" has been synonymous with "yo-yo" across the United States. Started in 1929 when entrepreneur Donald F. Duncan Sr. purchased the Flores Yo-Yo Company from Filipino immigrant Pedro Flores, Duncan Yo-Yos are an indelible part of American history. Promoted across the entire United States continuously from the late '20s to the mid '60s, owning a Duncan yo-yo and seeing the official Duncan Yo-Yo Man perform was an inimitable part of childhood. Purchased by current owners Flambeau® Inc. in the late 1960s, Duncan continues to set the standard by which all yo-yos are judged.

Е

Early Start Child

Photo of Early Start Child
Phone: 212.279.1616 ex.7111
Посетете го веб-
Биографија:
Educational Publishing LLC, founded in 2007, is committed to helping parents, caregivers, and teachers bring out the best in their children. Their books are intended for children ages 0-3, and are produced under the Early Start™ trademark. Each Early Start™ book is created by leading childhood development experts and includes Active Reading™ suggestions for a more complete reading experience. Early Start™ books are novel, interactive, lots of fun and designed so that children will want to read and play with them often.

East West Discovery Press

Photo of East West Discovery Press
East West Discovery Press
PO Box 3585
Manhattan Beach, CA 90266
Phone: 310.545.3730
Work Fax: 310.545.3731
Посетете го веб-
Биографија:
East West Discovery Press is an independent publisher and distributor of multicultural and bilingual books. Their books are supplemental for language arts, social studies, and history curricula. Their bilingual books are available in 40+ languages.

EDC Publishing / Usborne Books

Photo of EDC Publishing / Usborne Books
Educational Development Corporation
PO Box 470663
Tulsa, OK 74147
Phone: 800.475.4522
Work Fax: 800.743.5660
Посетете го веб-
Биографија:
The mission statement of EDC: "The future of our world depends on the education of our children. EDC delivers educational excellence one book at a time. We provide economic opportunity while fostering strong family values. We touch the lives of children for a lifetime."

Educational Insights

Photo of Educational Insights
Phone: 888.800.7893
Посетете го веб-
Биографија:
Based in Southern California, Educational Insights® is the manufacturer of unique, innovative, and modern products that deliver the highest quality educational content in ways that are relevant and appealing to kids, parents, and teachers alike. Products include Classroom Jeopardy®, GeoSafari®, GeoSafari® Jr, Hot Dots®, Hot Dots® Jr., Playfoam®, Blurt!®, KaBam!, The Sneaky, Snacky Squirrel Game, Buck, Buck, Moose.

Elenco Electronics

Photo of Elenco Electronics
Elenco® Electronics, Inc
150 Carpenter Ave.
Wheeling, IL 60090
Phone: 847.541.3800
Work Fax: 847.520.0085
Посетете го веб-
Биографија:
Elenco® was founded more than 30 years ago by 2 engineers. The core of Elenco® is still their strong engineering and design skills. Their clients in the electronics industry have expanded to include Universities and High Schools to retail toy and hobby stores. Elenco® is the maker of Snap Circuits.

Enabling Devices

Photo of Enabling Devices
Enabling Devices Toys for Special Children
50 Broadway
Hawthorne, NY 10532
Phone: 800.832.8697
Phone: 914.747.3070
Work Fax: 914.747.3480
Посетете го веб-
Биографија:
Enabling Devices is a company dedicated to developing affordable learning and assistive devices to help people of all ages with disabling conditions. Founded by Steven E. Kanor, Ph.D. and originally known as Toys for Special Children, the company has been creating innovative communicators, toys and switches for the physically challenged for more than 35 years.

Endeavour Toys LLC Featured

Photo of Endeavour Toys LLC
Endeavour Toys LLC
1971 Western Avenue, PMB 272
Albany, NY 12203
САД
Phone: 888.518.2403
Посетете го веб-
Биографија:
Endeavour Toys is a privately owned, socially responsible online toy store based in Albany, NY, known for high quality, unique toys and treasures. Endeavour Toys is a favorite place to shop for the socially conscientious consumer, the creative treasure seeker, and those looking for an alternative to crowded toy shop aisles and mass produced toys. We will help you find toys and gifts that are not only fun and educational, but are also manufactured in free countries and with environmentally sustainable materials. At Endeavour Toys you will be introduced to toys and gifts that are not only magical in the eyes of a child, but are also visually and functionally beautiful to the adult who is making an investment in their child's playtime and development. The toys you select at Endeavour toys may enhance the time you and your children spend playing, and may very well be kept on your playroom shelves long after your children have grown as beautiful and interesting treasures waiting for the next generation to bring them to life again.
The types of toys and gifts you will find on our virtual shelves include high quality, natural wooden toys, realistic life size stuffed animals, action packed ride-on toys, one-of-a-kind handmade toys, American and European made toys, arts and crafts projects, building and construction toys, and many more. We offer unique selections for those looking for something affordable, as well as those looking for a high end luxury toy or gift. Adult collectors will be thrilled by our selection of collectible dolls, decorative arks, and other collectible gifts. At Endeavour Toys, we sincerely hope that our ongoing exploration of the toy market will make it easier for you to succeed in your efforts to find special playthings for your children and your family, items that meet your own individual definition of socially responsible fun.

Endless Games

Photo of Endless Games
Endless Games Inc.
3587 Highway 9N - #503
Freehold, NJ 07728
Phone: 732.414.2213
Work Fax: 732.414.2219
Посетете го веб-
Биографија:
The general principle of Endless Games is to produce high quality entertainment in board games and puzzles that are quick and easy to learn, but offer “Endless” play value. This theme runs through the line of classic games like Kismet, Spill & Spell, and the Tickle Bee as well as home versions of iconic TV game shows like Password, The Family Feud, and the Newlywed Game. From ages 3 to 103, Endless Games offers card games, dice games, party games, word games, strategy games, trivia games, survey games, and pop culture games for everyone.

Engino Ltd

Photo of Engino Ltd
Engio.net Ltd
PO Box 71040, 3840
Limassol, Cyprus
Посетете го веб-
Биографија:
ENGINO TOY SYSTEM is perhaps the most advanced and versatile three dimensional construction toy in the market today, offering unique opportunities for creation for both children and adults alike. The toy comprises of a system of multi-faceted rods and connectors that share some unique geometrical features that allow connectivity up to 6 sides simultaneously!

ETA Cuisenaire

Photo of ETA Cuisenaire
ETA/Cuisenaire
500 Greenview Court
Vernon Hills, IL 60061
Phone: 800.445.5985
Phone: 847.816.5050
Work Fax: 800.875.9643
Посетете го веб-
Биографија:
ETA/Cuisenaire is recognized as the premier publisher and pioneer of manipulatives-based education, with more than 8,000 supplemental reading, math, and science resources. Aligned to state and national standards, these products offer hands-on educational opportunities that make learning fun for students and teaching more effective for educators.

Eye Think, Inc.

Photo of Eye Think, Inc.
Eye Think, Inc.
39 Emerson Road
Waltham, MA 02451
Phone: 781-788-9300
Work Fax: 781-788-9333
Посетете го веб-
Биографија:
Eye Think's optically animated wonders can be found in galleries, museum shops and specialty gift stores around the world. Eye Think's founder, filmmaker, artist, and inventor Rufus Butler Seder, has been fascinated with antique optical toys since he was young. Their products now include CineSpinner™ animated suncatchers, Smart Move™ animated greeting cards, Strobotop™ LightPhase Animator, Build Your Own All-Paper Crystal Animator™, and more! [embed]http://www.youtube.com/watch?v=LOTqX8ddLwg[/embed]

F

Масти мозокот Играчки

Photo of Fat Brain Toys
Fat Brain Toys, LLC.
16.909 Бурк Street, Suite 131
Omaha, NE 68118
Phone: 800.590.5987
Посетете го веб-
Биографија:
Fat Brain Toys offers only the best in quality toys, games, books and puzzles. As one of the largest online specialty toy retailers in the world, they have proudly served over 1,000,000 satisfied customers.

Figures in Motion

Photo of Figures in Motion
Figures In Motion
6278 Clive Ave.
Oakland, CA 94611
Phone: 510.482.8500
Work Fax: 510.482.8500
Посетете го веб-
Биографија:
Cathy Diez-Luckie started out making moving figures for her three children to supplement their history studies. When she saw how much fun the children had with them, and how they would play with them again and again, not only to act out historical events but using them in imaginary play, she thought other kids would enjoy them as well.

FirstBIKE™ Balance Bikes Alumni

Photo of FirstBIKE™ Balance Bikes
FirstBIKE™ Balance Bikes
Salland 5-7
1948 RE Beverwijk, the Netherlands
Phone: +420.777.724.574
Посетете го веб-
Биографија:
На FirstBIKE ™ приказна: Ралф Coerschulte, страствен германски велосипедист, производ дизајнер, и татко на три деца, развиена FirstBIKE со една цел: да се изгради на најдобрите рамнотежа велосипед за помладите деца, овозможувајќи им да учат да возат велосипед интуитивно и без стрес . По неколку години на фино подесување и тестирање, тој успеа да создаде сигурен производ, кој се смета за најбезбедно на пазарот во однос на карактеристиките поддршка физичкиот развој на детето. FirstBIKE, исто така, покажа голем помошник кога станува збор за развојот на детето самодоверба, чувство на независност, и уживање на учење.

Образование и развој: FirstBIKE ™ дава на децата шефот на проектот. Експертите се согласуваат дека преку развој на рамнотежа, бруто моторни вештини, како и чувство на независност, децата им се дава доверба им се потребни за понатамошен успех, како социјално и во училницата. FirstBIKE го поддржува развојот на рамнотежа и обезбедува не-стрес метод на учење да се вози велосипед.

Највисок квалитет на материјали и безбедност: FirstBIKE е издржлив, лесен, удобен и безбеден. На високо-технолошкиот, инјекција-украсениот GFT ™ композитни рамка не нула, иверица, отече, или 'рѓа како дрво или метал. Рамката е флексибилен овозможувајќи шок-апсорпција и заштита на `рбетот на вашето дете. Посебните седлото облик, алатки без прилагодливи седишта обезбедува детето не се лизга надвор кога возат спуст (за разлика од заеднички педалата велосипед превои се користат за други рамнотежа велосипеди). Управен ограничувач, исто така, им помага на младите јавачи возењето меко и помага да се спречи груб паѓа. Рака под контрола, задни барабан SafetyStop ™ кочница обезбедува многу нежен и постепено сопирање; на сила за сопирање може да се прилагоди (за разлика од најчесто се користи задните V-сопирачки, овој уникатен барабан сопирачките е безбеден за малку прстите). Нема остри рабови или испакнати завртки.

Раст: FirstBIKE расте со вашето дете се додека не сте подготвени за педали (сугерираше возраст: 22 месеци - 5 години). На иновативни LowKit ™ намалување адаптер им овозможува на децата да се прошетаат од како млади, како 22 месеци. FirstBIKE елиминира потребата за обука тркала кои се контрапродуктивни и не го поддржуваат правилно држење на телото или спинална развој. Удобно, лесен, и maneuverable, FirstBIKE обезбедува вашето дете може да патуваат долги растојанија (дури и по нерамен терен) без да се измориме. На велосипед има ограничен доживотна гаранција.

Наградуван и над стандард сертификати: Победник на играчка награди низ Европа и САД, FirstBIKE исто така, помина над стандард производ и безбедноста на тестирање. [Вградување] http://www.youtube.com/watch?v=cH61wAE8l6s [/ вградување]

Фишер-Цена

Фото на Фишер-Цена
Посетете го веб-
Биографија:
Фишер-Цена ™ е водечки бренд на доенчињата и предучилишните играчки во светот. Имаме 80-годишно наследство за правење на високо-квалитетни играчки кои ги подобрат ран детски развој. Нашите често имитирани "Пушти лаб" беше првото дете истражувачки центар од ваков вид во играчката индустрија, дозволувајќи им на нашите истражувачи и играчка дизајнерите да се набљудуваат начинот на кој децата играат и како играат бенефиции нивниот развој.

Flashmaster ДОО

Фото на Flashmaster ДОО
Телефон: 800.884.3531
Работа Факс: 888.493.4320
Посетете го веб-

Folkmanis Кукли Алумни

Фото на Folkmanis кукли
Folkmanis кукли
1219 PARK AVE
94608 Emeryville, CA 94608
Телефон: 800.654.8922
Телефон: 510.658.7677
Работа Факс: 510.654.7756
Посетете го веб-
Биографија:
Folkmanis ® Кукли верува имагинацијата е клучот за здрава детството, поттикнување на игра и откритие за развој на вештини потребни во животот. На компанијата е изработка на повеќето иновативни и ангажирање на специјализирани кукли во светот од 1976 година, delighting имагинации и победа речиси секоја индустрија, развојот на детето, и дете тестирани награда, многу пати. [Вградување] http://www.youtube.com/watch?v=R7Boylf1gs8 [/ вградување]

Следете ме вили ДОО Покажани

Фото на Следете ме вили ДОО
Следете ме вили ДОО
17.999 Честерфилд аеродром патот
63005 Честерфилд, MO 63005
САД
Телефон: 314.629.3858
Посетете го веб-
Биографија:
Здраво. Моето име е Холи Gerchen и јас сум мајка и креатор на Следете ме самовили.

Во мојот дом, кога ќе ја напушти куќата, ќерка ми сакаше да се донесе сè, од нејзиниот омилен перница и кукла со неа маркери и боја книга, дури и ако бевме само патуваат колку што е следната врата.

Го најдов тоа да биде таква организациска кошмар и нерви. Знаете, тоа е во колата, кога таа треба пред спиење или дома, кога бевме веќе во колата. Решив да се сврти моето бунило во прибирање финансиски средства сон. Јас создаде Следете ме самовили.

Како мајка која има направено повеќе од мојот фер удел на волонтерството и прибирање финансиски средства за училиштата моите деца ", решив мојот производ ќе се соберат средства за училиштата и не профит.

На Следете ме вили ® активност Pack
А бајка кукла и ранец дека е Шест Подароци во еден!

А подарок што се развива имагинацијата и креативноста за девојки 3-8!

На Следете ме вили ® активност Пак е кадифен дете големина ранец полн со симпатична отстранлив самовила и разновидност на забава игра елементи. На-на-Go исполнување никогаш не било полесно за зафатени родители. Ставете ја самовила право на носителот на ранец, и вашето дете ќе биде веднаш подготвена да ја напушти куќата за среќен патување исполнување искуство! [Вградување] http://www.youtube.com/watch?v=h4zvIfAh3hU [/ вградување ]

Фокс Mind

Фото на Фокс Mind
FOXMIND
5530 St-Патрик, Одделение 1104
H4E 1A8 Монтреал, Квебек H4E 1A8
Канада
Телефон: 1.514.369.7777
Работа Факс: 1.514.221.2271
Посетете го веб-
Биографија:
Created in 2000, FoxMind launched its first two games; Squad 7 and Crazy Circus. Squad 7, a highly original game, was awarded upon its launch the Game of the Year prize in France. This helped to pave the way onto stores shelves and into playrooms around the world. Today, FoxMind continues to publish and distribute family and educational games internationally. With numerous international prizes already on its mantle, FoxMind is the favorite of parents, teachers and fans around the world.

Free Spirit Publishing

Photo of Free Spirit Publishing
Free Spirit Publishing
217 Fifth Avenue North, Suite 200
Minneapolis, MN 55401
Phone: 800.735.7323
Phone: 612.338.2068
Work Fax: 866.419.5199
Work Fax: 612.337.5050
Посетете го веб-
Биографија:
Everyday life presents many challenges for kids, from home to school to the wider world. No matter how many choices, changes, and opportunities young people face, Free Spirit has had the same mission for over 27 years: to provide children and teens—and the adults who care for and about them—with the tools they need to succeed in life and to make a positive difference in the world.

Friendship Bracelets

Photo of Friendship Bracelets
Phone: 866.693.2648
Work Fax: 586.226.0081
Посетете го веб-
Биографија:
My Friendship Bracelet Maker is a new toy that allows users to easily create friendship bracelets to wear and share. With an easy-to-use design and tons of colored thread included, friendship bracelet patterns can be created wherever, whenever.

Fun Spin Board Games

Photo of Fun Spin Board Games
Phone: 415.595.1372
Посетете го веб-
Биографија:
Manufacturers of Wall Street Spin®, the stock market board game for all ages, and more!

Fundex Games

Photo of Fundex Games
Fundex Games Ltd.
PO Box 421309
Indianapolis, IN 46242
Phone: 800.486.9787
Посетете го веб-
Биографија:
Fundex Games, Ltd., founded in 1986, is a privately-held company based in Indianapolis, Indiana. The company produces a wide range of board games, dice games and card games, and outdoor games.

Funrise Toys

Photo of Funrise Toys
Биографија:
Funrise's core property portfolio includes Gazillion® Bubbles, HEADBANGERS™, Home Arcade, Tub Town®, Lil' Cupcake®, Sassy Stables™, Shelcore's Shake 'N Bobbles®, Sunny Steps and Play & Imagine® with leading licensed power brands such as Tonka®, Disney©, Sesame Street© and more, making our product offerings diverse and full of fun for kids of all ages!

Funzone Company

Photo of Funzone Company
The FunZone® Company
PO Box 5645
Newport Beach, CA 92662
Phone: 949.719.2326
Посетете го веб-

G

Galloping Minds

Photo of Galloping Minds
Phone: 866.425.5672
Work Fax: 408.865.1656

Gamewright

Photo of Gamewright
Посетете го веб-
Биографија:
Gamewright was founded in 1994 by four parents whose kids wanted great games. From the start, our mission has remained clear: Create the highest quality family games with outstanding play-value. Guided by themes and experiences that transcend age and salted with a bit of irreverence, our games are designed to foster laughter, learning, friendship and fun.

General Pencil Company

Photo of General Pencil Company
General Pencil Company, Inc.
PO Box 5311
Redwood City, CA 94063
Phone: 800.537.0734
Phone: 650.369.4889
Work Fax: 650.369.7169
Посетете го веб-
Биографија:
We take pride in handcrafting quality pencils and artist materials using traditional methods passed down for five generations. Our history dates back to 1864 when Edward Weissenborn began the first pencil factory, American Lead Pencil Co., in the USA. In 1889, Edward and his son, Oscar A., began, The Pencil Exchange, what is now General Pencil Company.

Gibout Играчки Алумни

Photo of Gibout Toys
Gibout Играчки
55123 Eagan, MN 55.123
САД
Посетете го веб-
Биографија:
Our Vision . Gibout Toys started with a vision to create unique toys that fuel the imagination. А страст да обезбеди висок квалитет на играчки кои ќе расте со вашето дете, наместо да стане минлива мода вчера. Ние се грижиме многу за животната средина, и се силен поборник за заштита на неа. Тоа е причината зошто ние се специјализираат во играчки кои се изработени од обновливи дрво, растителна основа гума, вода-базирани бои и имаат ниско производство влијание врз животната средина. Ние одиме во големи должини за да обезбеди играчки без токсични бои, пластика, или други штетни хемикалии, без разлика каде тие се произведуваат.

About the founder : With a new baby in tow, Cheri Citrowske was struggling to find unique products to fill her nursery. Таа беше во потрага по нешто забавно да магацинот во аголот. Поточно, поголем, помека верзија на класичен дрво, градежни блокови. Кога нејзината потрага покажаа како неуспешни, таа одлучи да направи блокови себеси "Она што започна како расадник декор претвори во омилена играчка на ќерка ми -. Осум години подоцна, тие се сеуште најпопуларниот играчки во нашата куќа". Тие се забава за сите возрасти. Whether you have a child that's just learning to walk and looking for something soft to pull up on, or an active four-year-old who is constantly tearing apart the couch cushions to build forts. Тие се една големина е идеална за сите играчки што расте со вашето дете. Најтешкиот дел е донесување на одлука кој модел да се добие. Ние сме горди да кажеме дека сите наши кадифен блокови се собраа на локално ниво, во САД. Меша, усогласува и да ја направат! "Ние сме возбудени да се воведе играчка која инспирира креативност, е безбедна за било која возраст и, можеби најдобро од сите, додава соба естетски наместо средена", изјави Cheri Citrowske, претседател на Gibout играчки. “Gibout Toys is truly a long-time dream realized.”

Global Wonders

Photo of Global Wonders
Phone: 646.405.2946
Посетете го веб-
Биографија:
Global Wonders is a new brand of cross-cultural entertainment and educational products introducing children to the vibrant and varied cultures of their family, friends, neighbors and the world.

GNU Games

Photo of GNU Games
GnuGames, Inc.
PO Box 419
Los Alamos, NM 87544
Phone: 505.663.0603
Биографија:
Kershner started GnuGames back in 2000, and although much has changed in the marketplace, our message is still the same: Play more! Our mission is to provide games that encourage you to do just that. All of our products are high-quality, original, beautiful and fun.

Go Kid Productions

Photo of Go Kid Productions
Go Kid Productions
PO Box 993
Hammonton, NJ 08037
Phone: 888.201.2006
Phone: 609.704.8442
Посетете го веб-
Биографија:
The hand clap games presented in the CLAP TO IT! video provide wonderful opportunites for children to have fun with their friends... and with you too!

Goldberger Toy Co

Photo of Goldberger Toy Co
Phone: 212.924.1194
Посетете го веб-
Биографија:
We create dolls and toys that are delightful, safe and fun, and are just as parent friendly as kid friendly – in their maintenance, their quality, and their value. Playthings for children in their earliest years help to shape how they grow and learn. The care and attention we put into our toys is returned tenfold by the ways they nourish and teach the children who play with them.

Golden Books

Photo of Golden Books
Посетете го веб-

H

HABA USA

Photo of HABA USA
HABA USA
4407 Jordan Rd
Skaneateles, NY 13152
Phone: 800.468.6873
Посетете го веб-
Биографија:
We manufacture high-quality toys, furniture & games for kids of all ages. We wish to encourage kids as they make their way through the world using play.

Harmonic Vision

Photo of Harmonic Vision
Harmonic Vision
413 Stevens Street
Geneva, IL 60134
Phone: 800.474.0903
Phone: 630.262.5550
Work Fax: 630.262.5554
Биографија:
Harmonic Vision is the leading developer and publisher of music education software for the home, school and studio. Our award-winning software products introduce beginning and intermediate students of all ages to the joys of music.

Hasbro

Photo of Hasbro
Посетете го веб-
Биографија:
Hasbro is a multinational toy and boardgame company from the United States of America. It is one of the largest toy makers in the world.

Herff Jones Nystrom

Photo of Herff Jones Nystrom
NYSTROM, Herff Jones Education Division Attn: Customer Services
4719 W. 62nd St.
Indianapolis, IN 46268
Phone: 800-621-8086
Work Fax: 317-329-3305
Посетете го веб-
Биографија:
Herff Jones | Nystrom is a 100+ year old, leading publisher of classroom wall maps, globes, atlases, hands-on programs, and technology for K-college

Holgate Toys

Photo of Holgate Toys
Посетете го веб-
Биографија:
USA made wooden toys since 1929.

Hollow Woodworks

Photo of Hollow Woodworks
Hollow Woodworks
805 Ferguson Ave
Ferguson, MO 63135
Phone: 800.383.0247
Биографија:
Starting in 1985 in a barn, back in a hollow a field, Hollow Woodworks was started to provide high quality personalized Name Stools and Name Puzzles. We take great pride in our innovative designs and quality customer service.

Horizon Shine Toy Co.

Photo of Horizon Shine Toy Co.
Horizon Shine Toy Co.
34 South Mountain Rd
Wallkill, NY 12589
Phone: 845.895.3805
Посетете го веб-
Биографија:
Creators of the world's longest spinning top.

Hunk-Ta-Bunk-Ta Music

Photo of Hunk-Ta-Bunk-Ta Music
Hunk-Ta-Bunk-Ta Music
2000 Little Raven Street Suite 1-C
Denver, CO 80202
Phone: 888-663-7122
Phone: 303-298-7122
Work Fax: 303-298-7082
Посетете го веб-
Биографија:
Katherine Dines is an award-winning children's songwriter, recording and teaching artist who performs throughout the world. Since 1992, her Hunk-Ta-Bunk-Ta® Music has garnered numerous national awards including a Grammy nomination, while her concerts continue to captivate children and family audiences of all sizes.

I

Idbids

Photo of Idbids
Посетете го веб-
Биографија:
Meet the Idbids, likable (make that lovable) characters (make that friends) here to find little partners (make that children) who discover the big (make that important) part they can play in keeping our Earth happy, healthy, and green - one iddy biddy step at a time.

IMA Hero

Photo of IMA Hero
Phone: 619-300-7052
Посетете го веб-
Биографија:
IMA Hero™ Collection is owned and distributed by StarRise Creations. StarRise Creations was founded in 1999 to create fun products to educate and inspire people of all ages. Our goal is to design educational tools for people to learn while they are having fun.

Imagination Box Co.

Photo of Imagination Box Co.
Phone: 800.214.4807
Phone: 208.265.2699
Посетете го веб-
Биографија:
Raising three homeschooled daughters, we began to really notice how much waste was going into the landfills from all their toys and other "stuff" and thought to ourselves 'what can we do to make a difference'? So, we began making some of their toys! An old box (every kids favorite) became a way to stimulate their creativity and recycle at the same time. Seventeen years later... Voila - Imagination Box Co. was born!

Infantino

Photo of Infantino
Infantino
4920 Carroll Canyon Road, Suite 200
San Diego, CA 92121
Phone: 800.840.4916
Посетете го веб-
Биографија:
Infantino makes toys, carriers and products for the most important customers in the world - moms, dads and babies. We use our insights as parents along with a big dose of creativity, smarts, craft and care to make things that celebrate and cultivate the joys and connections between parents and babies.

innovativeKids

Photo of innovativeKids
innovativeKids
50 Washington St.
Norwalk, CT 06854
Биографија:
innovativeKids creates award-winning products designed for everyday play and extraordinary learning, from birth to age 12 and beyond. More than just books, innovativeKids titles are also games, puzzles, and toys—because having fun is the best way to learn, and more fun means more learning. They inspire the potential in children around the world by encouraging a lifelong love of reading and learning.

Insect Lore

Photo of Insect Lore
Insect Lore
132 S. Beech St.
Shafter, CA 93263
Посетете го веб-
Биографија:
Since 1969, we at Insect Lore have devoted our energy to developing wholesome and educational products that feature living creatures. Insect Lore's known for live-insect metamorphosis kits and science & nature accessory items for the outdoors and classrooms.

J

Julie K Music

Photo of Julie K Music
Phone: 309.229.7830
Посетете го веб-
Биографија:
Award-winning children's recording artist Julie K channels her lifelong passion for music into writing songs that are inspirational, educational, and most enjoyable for the whole family!

Juno Baby

Photo of Juno Baby
Juno Baby
1299 Fourth Street, Ste 507
San Rafael, CA 94901
Phone: 415.258.8483
Посетете го веб-
Биографија:
The Juno Company is an Emmy-Award winning line of children's products featuring live orchestral music, lovable puppets and an interactive storyline that has garnered critical acclaim from Parenting to Time Magazine.

K

Kapla Toys US

Photo of Kapla Toys US
Kapla Toys
125 Market Street
Charleston, SC 29401
Phone: 843.720.8943
Посетете го веб-
Биографија:
KAPLA is a wooden construction toy. The game is made up of a set of identical blocks made from pine. The KAPLA concept is simple. It needs no glue, no screws, no clips to fix the blocks. Each block is simply placed one on top of the other. The blocks are held in place by gravity and balance alone. KAPLA allows children to build, create and experiment by using their own imagination.

Kaplan Early Learning Company

Photo of Kaplan Early Learning Company
Phone: 800.334.2014
Посетете го веб-
Биографија:
Kaplan Early Learning Company brings the very best in early childhood and elementary school supplies, teaching materials and outdoor classrooms to educators, caregivers, and parents around the world.

KickaFlik

Photo of KickaFlik
KikaFlik Inc.
PO Box 386
Isle of Palms, SC 29451
Посетете го веб-
Биографија:
KikaFlik is a brilliantly simple toy that uses basic lever technology to develop coordination skills in children as young as three. Kids love KikaFlik for the FUN. Parents love the LEARNING that's packed into every kick, including hand-eye coordination, balance, timing, catching and other motor skills.

Kid Designs

Photo of Kid Designs
Corporate Headquarters
1299 Main Street
Rahway, NJ 07065
Phone: 888.TOP.TOYS
Биографија:
KIDdesigns is a leading manufacturer of cutting edge, interactive electronic toys, learning aids, and real electronics for kids of all ages. We understand and respect the importance that toys play in kids' lives. With that responsibility in mind, we combine state-of-the-art technology with old-fashioned fun to create innovative, exciting, and enjoyable products that kids will love and parents can trust.

Kids II

Photo of Kids II
Kids II Inc
3333 Piedmont Rd., Suite 1800
Atlanta, GA 30305
Посетете го веб-
Биографија:
Innovating babyhood for three generations and counting. We've been creating a fascinating world for babies since our founder, a grandmother, came up with a great idea to keep infants from slipping in the bathtub.

Kids Think Big

Photo of Kids Think Big
Kids Think Big, LLC
PO Box 11013
Greenwich, CT 06831
Phone: 917.297.4537
Биографија:
Never underestimate the power of children, their will to help, their desire to learn or their need to understand. Kids Think Big LLC brings big ideas to children, via eco-friendly print and electronic media, and empowers them with knowledge at every age.

Kids' Audio Stories

Photo of Kids' Audio Stories
Phone: 800.514.6820
Посетете го веб-
Биографија:
Award Winning "One To Grow On!" Children's audio book series opens a channel of communication through the wonder of story time, and it will empower children with self-esteem values and ideals that will impart the tools they need to grow and thrive. By sharing stories in which characters survive and prosper while facing adversity or challenges, it helps children understand they will survive too! Parents will want to collect the entire series that takes children from coping well to growing well.

Kimbo Educational

Photo of Kimbo Educational
Phone: 800.631.2187
Phone: 732.229.4949
Посетете го веб-
Биографија:
CDs and DVDs that address children's needs for exercise, learning basic concepts and skills, and abundant opportunities to enjoy play and fun! Kimbo is renowned for a wide range of diverse categories and musical sounds. Our themes include singable songs, dances, musical play activities, aerobics, brain-based exercises, literacy, math, history, science, special needs, bilingual and more!

Knowledge Adventure

Photo of Knowledge Adventure
Посетете го веб-
Биографија:
Since 1991, Knowledge Adventure® has set the standard in kids' software by creating the finest educational products for use in the home and the classroom. Today, Knowledge Adventure's JumpStart® and MathBlaster® products invite kids to learn through endless gaming adventures in 3D virtual worlds.

Kutoka Interactive

Photo of Kutoka Interactive
Kutoka Interactive
3689 St-Hubert Street L
Montreal, Quebec H2L 3Z9
Canada
Phone: 1.877.8KUTOKA
Phone: 514.849.4800
Work Fax: 514.849.4800
Посетете го веб-
Биографија:
Kutoka is about award-winning fun and educational support for your children. At Kutoka we build on the natural-born instinct to learn by creating interactive experiences that engage and teach while entertaining.

K'NEX

Photo of K'NEX
Посетете го веб-
Биографија:
K'NEX is the next generation of construction sets. It inspires creativity, builds self-confidence and encourages interaction among children and parents. The possibilities are endless!

L

LaQ USA, Inc. Alumni

Photo of LaQ USA, Inc.
LaQ USA, Inc.
1293 North Plano Road
Richardson, TX 75081
САД
Phone: 9722319131
Посетете го веб-
Биографија:
LaQ is a new type of toy block that can create flat, 2 dimensional, 3 dimensional, and spherical models from just 7 types of blocks, available in 10 different colors. The base parts are square and triangle shaped pieces. These base parts are connected by 5 types of cleverly angled joint parts. Children and adults will enjoy the fun snap! and click! There is an infinite possibility to what can be created from LaQ.

Beginners can start out by simply enjoying connecting the parts. The SNAP! and CLICK! sound LaQ makes when connecting the parts is addicting fun for children as well as adults.

Beginners can start out with flat models, creating various colorful patterns.Once a child learns how adding an angled joint will make the model 2 dimensional, a flat model of an animal can become realistic by making it 2 dimensional and 3 dimensional.

There are many construction toy blocks which have dolls and special parts as options, but LaQ offers an infinite possibility of creation from just 2 base parts and 5 joint parts. LaQ is a very simple, yet highly creative construction toy which can CREATE SPHERICAL MODELS FROM BLOCKS! LaQ is used in nursing homes and medical facilities to aid in rehabilitation, and is considered to be an ideal toy block for improving manual skills and prevent dementia.

LaQ's parent company is Yoshiritsu. The company philosophy of YOSHIRITSU CO., LTD. is to value the spirituality of Japanese tradition while respecting harmonious balance with different cultures. Ancient Japanese culture paid high respect to the balance with nature, people and the spiritual world. In modern times we see a struggle with these balances on a global level. The balance with nature has changed as we can see from the serious environmental crisis the world faces. The balance of the Eastern and Western Powers is being tested as to whether mankind can elevate to a world of peace, or face conflict and destruction from negligence and prejudice and disrespect.

Our philosophy and quest is to produce innovative original products that have no boundaries in culture or age. We hope that children and families around the world will enjoy our household products and toys. Our hopes are to reach out to children in every country around the world with our educational toys and become a part of their education and growth. Our wish is for a world where all children can experience the joys and freedom to play with a good toy, and to simply, enjoy the riches of childhood.

Our experiences as a child are a part of who we become, and how we play a role in our society. We believe that a good toy is not simply an object to “play” with, but has a much deeper value.

All products made by YOSHIRITSU CO., LTD. are the result of our company philosophy dedicated to contribute to a world with safe, educational toys for children, and a world of fair trade.

[embed]http://www.youtube.com/watch?v=gx1bjhf_RQY[/embed]

Laser Pegs Ventures LLC Featured

Photo of Laser Pegs Ventures LLC
Laser Pegs Ventures LLC
8304 Consumer Court
Sarasota, FL 34240
САД
Phone: 1-866-432-3735
Посетете го веб-
Биографија:
The national award winning Laser Pegs™ is the first unique toy construction set in the world in which each piece feeds the next piece low voltage current. You can design and build anything you want with Laser Pegs™ and use them lit up or turned off. Once one peg is connected to a power source it then illuminates any other peg it is connected with, making this a very creative toy set.

Our first 72-piece 3-in-1 kit comes with three AA batteries and 72 Laser Pegs™. Creatively construct our models or design your very own creation. A high quality LED will run about 100,000 hours, which is equivalent to keeping them illuminated non-stop for 11 years. Therefore, each Laser Peg™ piece has a very long life expectancy. The batteries supply the toy models current, however, the length of time is determined by how many Laser Pegs™ are attached to the power base. If you have 70 pegs on one base, the batteries will last about half as long compared with 35 pegs.

We suggest you buy an AC/DC power adapter, which is sold on the Accessory Kit web page.

The Laser Peg™ power supply is not sold with a 5-volt AC adapter. However, we do supply 3 AA removable batteries and a power base. If you choose to use an AC adapter, then PLEASE remove all batteries from the power supply first before plugging the unit into an outlet. If you fail to do this, the power base will be damaged. We believe that Laser Pegs™ is the most innovative, creative toy construction set on the market today. Our number one goal is to create a toy culture that will revolutionize the toy building block arena.

In 2006 our goal was to make a clear enclosure around a super bright LED that would feed other shapes low voltage current continuously when they were connected to each other.

After many years and much trial and error, our goal has been met with the creation of this toy construction set that illuminates. The construction pieces are called Laser Pegs™ and they are exactly what the inventor dreamed of creating. Each piece is made of clear ABS plastic with a small resistor and LED on the inside of the molded shape. Each piece slides perfectly into the next allowing the person using them to create limitless designs.

We have all played with various types of toy construction sets at least once in our lifetime, but with Laser Pegs™ for the first time you can truly add light to the subject of playtime. Creative toys are hard to come by, so don't pass up this one. We strive to provide you and your kids with the time of your life using our unique toy set.

[embed]http://www.youtube.com/watch?v=7jfqoJyUKgU[/embed]

Leap Frog Toys

Photo of Leap Frog Toys
Leap Frog Toys
6401 Hollis Street
Emeryville, CA 94608
Phone: 800.701.5327
Посетете го веб-
Биографија:
Our mission is to help every child achieve his or her potential. With more than 120 million learning systems, books and games in homes worldwide, plus multisensory technology in more than 100,000 US classrooms, the LeapFrog brand is trusted by parents, valued by teachers and loved by children.

Learning Curve

Photo of Learning Curve
Phone: 800.704.8697
Посетете го веб-
Биографија:
We offer developmental toys that engage children, and provide parents with peace of mind, knowing their children are being inspired and enlightened by safe and quality playthings.

Learning Express

Photo of Learning Express
Learning Express
29 Buena Vista Street
Denvens, MA 01434
Phone: 978.889.1000
Посетете го веб-
Биографија:
Learning Express is the largest franchisor of specialty toy stores in the United States. We are proud to offer the very best in educational toys as well as outstanding customer service and fun for the whole family.

Learning Materials Workshop

Photo of Learning Materials Workshop
Learning Materials Workshop
274 North Winooski Avenue
Burlington, VT 05401
Phone: 802.862.8399
Phone: 800.693.7164
Посетете го веб-
Биографија:
Learning Materials Workshop was founded in 1979 in Vermont by Karen Hewitt. Her innovative blocks have won national recognition and are enjoyed by children, teachers, parents, artists, architects, and designers in the United States and throughout the world.

Learning Resources

Photo of Learning Resources
Phone: 800.333.8281
Посетете го веб-
Биографија:
Learning Resources is a leading manufacturer of innovative, hands-on educational materials.

Lee Middleton Doll

Photo of Lee Middleton Doll
Lee Middleton
615 West 131st St.
New York, NY 10027
Phone: 301.895.4793
Посетете го веб-
Биографија:
Middleton Doll captured the beauty and innocence of childhood more than 30 years ago, and the company's commitment to quality continues today.

Lego

Photo of Lego
LEGO Systems, Inc. USA
555 Taylor Road PO Box 1138
Enfield, CT 06083
Phone: 800.838.9647
Посетете го веб-
Биографија:
Based on the world-famous LEGO® brick, the company today provides toys, experiences and teaching materials for children in more than 130 countries. The LEGO Group is the world's fourth largest manufacturer of play materials, and the LEGO brand acts as a guarantee of quality and originality.

Lexia Learning Systems

Photo of Lexia Learning Systems
Lexia Learning Systems
200 Baker Ave
Concord, MA 01742
Phone: 800.435.3942
Work Fax: 978.287.0062
Посетете го веб-
Биографија:
Lexia Learning is one of the best-known and most highly respected reading software companies in the world.

Little Partners

Photo of Little Partners
Little Partners
253 N. Common St.
Shreveport, LA 71101
Phone: 800.704.9058
Phone: 318.220.7005
Work Fax: 318.220.7010
Биографија:
Little Partners, Inc. is a company dedicated to the nurture of the child. Our mission is to affirm the child's positive self image through strengthening the essential partnership between the child and the adult.

Little Playdates

Photo of Little Playdates
Посетете го веб-
Биографија:
Little Playdates is the first video program of its kind for babies and toddlers that encourages positive social behaviors through live child-to-child interaction and play.

Lolo Fun

Photo of Lolo Fun
Phone: 800-760-9930
Work Fax: 800-234-6540
Посетете го веб-
Биографија:
Our mission is to make kids and parents of the world smile, participate,feel good, and laugh.

М

Magna-Tiles by Valtech

Photo of Magna-Tiles by Valtech
Valtech LLC.
13932 Kostner Ave,
Crestwood, IL 60445
Phone: 888.465.8307
Посетете го веб-
Биографија:
Founded in 1997, Valtech LLC. offers innovative toys designed to hold a child's interest and attention, build critical developmental skills and promote imaginative play and creativity

Make It Mine LLC Featured

Photo of Make It Mine LLC
Make It Mine LLC
PO Box 271669
Houston, TX 77277
САД
Phone: 713.202.2874
Phone: 855.646.8646
Посетете го веб-
Биографија:
Make It Mine is now offering a revolutionary new line of dolls that are a first-of-its-kind line of high-quality, fun, fully customizable, poseable, cool play dolls and accessories. This innovative combination of features make the dolls stand alone. They are 16-inch premium ball-jointed play dolls, with changeable wigs, changeable eyes and 15 articulated joints that separate to allow for changeable parts. From the dolls' faces to their eyes, wigs, torsos, hands, feet and clothing, These dolls' parts and accessories are interchangeable, so a girl can make her doll a black-haired, brown-eyed soccer player one minute and a pink-haired, purple-eyed mermaid the next. As a girl ages, her doll's features can be changed to reflect her changing style and current trends, adding up to long-lasting fun and a great way for girls to positively express their style and individuality The designer created a line of dolls that help girls to grow up having confidence in their own style and be able to make decisions independently. MiM dolls empower girls to create their own dolls, tell their dolls' stories and dream up entire worlds for their dolls. Allowing the girls to create themselves and make the dolls with boundless possibilities. The personalization is fun, empowering , and offers quality, awareness and imagination.

Märklin, Inc.

Photo of Märklin, Inc.
Märklin, Inc.
PO Box 510559
New Berlin, WI 53151
Посетете го веб-
Биографија:
Märklin Trains, the "World leader in model railroading".

Mary Lambert Music

Photo of Mary Lambert Music
Посетете го веб-
Биографија:
Mary Lambert is an outstanding Canadian artist in the children's entertainment field and her two Juno nominations and 8 awards from the United States are a remarkable testimony to her talent and artistry.

Mason Corporation

Photo of Mason Corporation
Mason Corporation
8114 Isabella Lane
Brentwood, TN 37027
Phone: 800.821.4141
Phone: 615.373.8787
Work Fax: 615.373.8796
Биографија:
Mason Corporation has been serving the industry since 1982. It all started when we began manufacturing the Flying Turtle® and the Roller Racer®. Since then, our line has expanded in various directions, but always with a focus on creating high quality products backed by exceptional service

Master Communications

Photo of Master Communications
Master Communications
4480 Lake Forest Dr #302
Cincinnati, OH 45242
Phone: 513.563.3100
Посетете го веб-
Биографија:
Our mission is to create and distribute quality educational programs to help those who wish to become a citizen of the world. We support and promote programs that fosters world literacy, helping children understand importance of going to school in India, in addition to helping people become bilingual.

Matchbox

Photo of Matchbox
Посетете го веб-
Биографија:
Matchbox is a popular toy brand which was introduced by Lesney Products in 1953 and is now owned by Mattel, Inc. The brand was so named as the original die-cast Matchbox toys were sold in boxes similar in style and size to those in which matches were sold.

Mega Bloks

Photo of Mega Bloks
MEGA Brands Inc.
4505 Hickmore
Montreal, QC H4T 1K4
Канада
Phone: 800.465.6342
Phone: 514.333.3339
Посетете го веб-
Биографија:
Mega Bloks provides stimulating creative experiences for children and families through innovative, well-designed, affordable and high-quality products.

Metamorphic Toys Inc. Alumni

Photo of Metamorphic Toys Inc.
Metamorphic Toys, Inc.
3929 Williston Road
Minnetonka, MN 55345
САД
Phone: 952-938-5698
Посетете го веб-
Биографија:
Metamorphic Toys designs toys that encourage creative expression and imaginative interactive play while reinforcing environmental responsibility. All Metamorphic Toys are made in the USA using materials that are kind to the environment, safe for kids and 100% recyclable.

Dave Berglund on the Inspiration for Metamorphic Toys.

“The most emotional revelation for me as a parent was watching how my child lived through her imagination and creativity,” says Berglund, who left his job as a commercial playground designer for 10 years to become a stay-at-home dad. “Her unbridled joy and curiosity for everything in her world was amazing. I didn't want the toys she played with to suck that out of her. So I decided to do something about it in an eco-friendly way.”

[embed]http://www.youtube.com/watch?v=AA4eFh_6BGI[/embed]

MGA Entertainment

Photo of MGA Entertainment
MGA Entertainment, Inc.
16300 Roscoe Blvd. Suite 150
91406 Van Nuys, CA 91.406
Phone: 800.222.4685
Посетете го веб-
Биографија:
Makers of the Moxie Girlz dolls, Best Friends Club dolls and other fun and exciting toys and games.

Microsoft

Photo of Microsoft
Посетете го веб-

Mind Play

Photo of Mind Play
MindPlay
4400 E. Broadway Blvd., Suite #400
Tucson, AZ 85711
Phone: 800.221.7911
Phone: 520.888.1800
Work Fax: 520.888.7904
Биографија:
The MindPlay educational software titles appeal to multiple learning styles, identify individual student needs and then differentiate instruction accordingly with customized lesson plans.

Mindfull Games

Photo of Mindfull Games
Mindfull Corporation
PO Box 6556
Chesterfield, MO 63017
Phone: 636.391.2629
Phone: 314.324.8686
Посетете го веб-
Биографија:
Creator of vocabulary games to improve literacy instruction, word finding, SAT scores, ACT scores and ESL teaching. Games meet NCTE/IRA standards.

Mogo Charm

Photo of Mogo Charm
MOGO Design, Inc.
2212 Queen Anne Avenue North, #338
Seattle, WA 98109
Посетете го веб-
Биографија:
MOGO Design Inc. is a Seattle company that develops patented magnetic charms and accessories for tweens. With over 400 click-on charms, there is a MOGO to match every mood.

Moonjar

Photo of Moonjar
Moonjar
612 19th Ave East
Seattle, WA 98112
Phone: 888.323.0001
Посетете го веб-
Биографија:
Our goal is to recycle and transform the time tested money principles of Save, Spend and Share into innovative high quality products for a new generation of learners.

Movies in my Mind

Photo of Movies in my Mind
Посетете го веб-
Биографија:
The Movies in My Mind series is a set of six audio CDs designed to help children ages 3 to 10 develop and strengthen their listening and imagination skills.

Mr. McGroovy's

Photo of Mr. McGroovy's
Mr. McGroovy's
4115 Freeda Court
Livermore, CA 94550
Посетете го веб-
Биографија:
Mr. McGroovy's is a microbusiness established in January 2005 to develop educational activities that promote learning, creativity and pretend play.

Munchkin

Photo of Munchkin
Home Phone: 800.344.2229
Посетете го веб-
Биографија:
Since its inception in 1991, Munchkin has set the standard in a number of product categories by anticipating parents' needs and finding innovative ways to address them. The company's tagline, “It's the little things®,” refers to all the little things that Munchkin products do that add up to make a big difference in parents' lives.

My Best English

Photo of My Best English
My Best English c/o Image Factory, Inc.
2029 Verdugo Blvd., #1030
Montrose, CA 91020
Work Fax: 818.841.2395
Посетете го веб-

N

Nana Star

Photo of Nana Star
Phone: 877.600.4122
Phone: 703.256.1721
Посетете го веб-
Биографија:
Nana Star & Friends is a collection of children's books and toys designed to inspire character, encourage good old-fashioned imagination, and nurture kids' natural virtues.

NanaBanana Classics Coloring Books

Photo of NanaBanana Classics Coloring Books
NanaBanana Classics
PO Box 7517
Greenwich, CT 06836
Phone: 800.337.6717
Посетете го веб-
Биографија:
NanaBanana's love of history, literature and children propted her to begin to publish a line of high quality coloring books. Her idea was to introduce young children to classic literature through a combination of words, illustrations and imagination.

Neurosmith Toys

Photo of Neurosmith Toys
Посетете го веб-
Биографија:
NeuroSmith toys will inspire a lasting love of music in your child. Watch as they have a ball exploring the colorful plush jumbo cube or sunshine symphony. Enjoy a quiet moment together with the soft interactive sing-along musical book.

Non-Trivia Quest Alumni

Photo of Non-Trivia Quest
Non-Trivia Quest LLC (formally Non-Trivial Quest LLC)
2415 San Ramon Valley Blvd.
San Ramon, CA 94583
САД
Phone: Please call 925-804-6063 to place order.
Посетете го веб-
Биографија:
Non-Trivial Quest is a new educational family board game that will be available for sale April 2, 2011. Samples are being distributed now for product evaluation, rating, and awards. Advertising and listing is in process through the game media.

Company Overview The game is the brainchild of Douglas Arduini, the inventor and developer. He started working on the idea in 1987 and finally finished the game in 2010 with the help of his Daughters Debbie and Shari after he retired as an electronic engineer. His inspiration was the need for a game to learn important things that we need to know in our everyday lives in today's world, including what we wish we were taught in school or had learned in life earlier to make our lives better. He saw a need for an educational game of non-trivia for all of the important and valuable things that we need to know and learn in our lives in today's complicated and competing world, versus trivia which is in most other games on the market.

Description The objective of the game is to be educational as well as fun, exciting, and entertaining as it stimulates our memory, thinking, awareness, and discussion while playing and competing with family and friends. The game includes 300 Question & Answer cards within 6 subject categories. The game is quite unique and has a patent pending and is trademarked and copyrighted. Non-Trivial Quest LLC is a California Corporation established in 2010 to develop, manufacture, and sell the family board game Non-Trivial Quest.

General Information We will be introducing this unique board game through trade shows, game media magazines, catalogs, and blogs, with distribution planned through distributors and sales representatives, plus on our Web site to order direct. We have 5,000 games of the First Edition USA Version arriving at the end of March 2011.

Mission The objective of the game is to be educational as well as fun, exciting, and entertaining as it stimulates our memory, thinking, awareness, and discussion while playing and competing with family and friends.

Noodle Head Inc.

Photo of Noodle Head Inc.
Noodle Head, Inc.
3808 N Sullivan Rd. Building 2, Ste A
Spokane Valley, WA 99216
Phone: 866.892.7311
Work Fax: 509.892.7488
Посетете го веб-
Биографија:
Noodle Head is dedicated to creating toys that encourage imagination, creativity and fun! Whether it's your passion for fashion, noodling over a project, or just “making-believe”, we want you to get out and play!

North American Bear Co.

Photo of North American Bear Co.
North American Bear Co.
1200 W. 35th Street
Chicago, IL 60609
Phone: 773.247.9860
Work Fax: 773.247.9861
Посетете го веб-
Биографија:
North American Bear Co., Inc. (NABCO) is dedicated to producing innovative designs. Our New York studio in the heart of Manhattan ensures that each toy is carefully created from the best materials and with safety in mind.

О

Odyssey Toys

Photo of Odyssey Toys
Odyssey Toys
7800 NW 29th Street
Doral, FL 33122
Phone: 305) 688-1000
Work Fax: 305) 769-6207
Посетете го веб-
Биографија:
Odyssey is a rapidly growing, dynamic company dedicated to designing, manufacturing and distributing the finest hi-tech toys and electronic gadgets at very affordable prices.

One World Futbol

Photo of One World Futbol
One World Futbol Project
1303 Jefferson Street Suite 100B
Napa, CA 94559
Phone: 888.993.8826
Посетете го веб-
Биографија:
The One World Futbol Project sells and distributes the One World Futbol — a unique, ultra-durable, all-terrain soccer ball. Our mission is to make it possible for anyone, anywhere, in any community to play soccer with a ball that matches the endurance of the sport.

Oregon Scientific

Photo of Oregon Scientific
Посетете го веб-
Биографија:
In the flurry of modern life, the search for richer, fuller experiences may be stymied by the incredible amount of stimuli we receive every day. At Oregon Scientific, we believe life should be lived smarter, not harder.

OWI Robotics Alumni

Photo of OWI Robotics
OWI, Inc.
17141 Kingsview Avenue
Carson, CA 90808
САД
Phone: 310.515.6800
Посетете го веб-
Биографија:
In 1980, OWI Incorporated, was looking for a way to expand its consumer product lines and bring its extensive technology background to the educational community. RobotiKits™ and OWIKits® were developed to affordably introduce students to robotics, science, and solar technology. The kits are available in five difficultly levels--ranging from beginners with no experience up to advanced circuit board soldering and mechanical assembly-- challenging builders from grade school to adult. In conjunction with educators, OWI Inc. has developed a fully structured teaching curriculum with modules tailored to the kit's unique electronic and mechanical features. OWI Inc. is a leading supplier of robotic, aluminum bug kits, building and solar kits to schools, science clubs, science education centers and science camps. The kits are available at hobby, educational, toy and museum stores nationwide.[embed]http://www.youtube.com/watch?v=CuWVfewJCRE[/embed]

Ozz & Oz

Photo of Ozz & Oz
Ooz & Oz
3624 46th Ave SW
Seattle, WA 98116
Phone: 206.344.3338
Посетете го веб-
Биографија:
OOZ & OZ creates Morph-O-Scopes – fun optical illusion art activities adored by children all over the world. Toys that engage all cultures and all ages, across the learning spectrum – garden variety, gifted, exceptional, and autistic.

P

Panasonic

Photo of Panasonic
Посетете го веб-

Печ Производи

Photo of Patch Products
Worldwide Headquarters
1400 E. Inman Pkwy
Beloit, WI 53511
Phone: 800.524.4263
Phone: 608.362.6896
Work Fax: 608.362.8178
Посетете го веб-
Биографија:
We are a group of energetic, talented and passionate employees who love what we do and love exploring new ideas that lead to exceptional games, puzzles and toys.

Мирољубив Кралство

Photo of Peaceable Kingdom
Peaceable Kingdom
950 Gilman Street, Suite 200
Berkeley, CA 94710
САД
Phone: 877-444-5195
Посетете го веб-
Биографија:
Peaceable Kingdom was founded in 1983 with a single product – a poster featuring the beloved art from the classic children's book Goodnight Moon. Twenty-eight years and more than 5,000 items later, the company has grown to be a leader in juvenile stickers, greeting cards, and games. Peaceable Kingdom's mission is to make good, do good, and be good. Which means: - we create fresh, fun, award-winning products that educate, inspire, and tickle funny bones - we donate frequently to charitable organizations that support the well-being of children - we are committed to working only with socially-conscious manufacturers - we use sustainable and eco-friendly materials like FSC and recycled papers, soy-based inks, and corn-based plastics whenever we can - we maintain integrity in all business relationships - we have fun while we work! We hope you have just as much fun giving our cards, playing our games, and using our stickers as we have making them for you![embed]http://www.youtube.com/watch?v=4fJfjNTCcmY[/embed]

Peacetoys: Hugg-A-Planet

Photo of Peacetoys: Hugg-A-Planet
Hugg-A-Planet
136 Jimmo Drive Unit 4
Colchester, VT 05446
Phone: 800.332.7840
Phone: 802.891.6645
Work Fax: 802.878.8909
Посетете го веб-
Биографија:
Creators of Hugg-A-Planet®Earth. Mission: To introduce the concept of hugging the planet Earth in early human development stages. A generation of children that will grow up loving and caring about the world.

Peopling

Photo of Peopling
Peopling or Plum, LLC
3544 Southwestern Blvd
Orchard Park, NY, NY 14127
Посетете го веб-
Биографија:
Peopling is a small research and development company that makes and markets custom-made educational, technical toys, novelties, and models.

Picture Me Press

Photo of Picture Me Press
Picture Me Press
PO Box 1962
Cleveland, OH 44106
Посетете го веб-
Биографија:
Picture Me® Press, LLC, located in Akron, Ohio has been writing, marketing, and distributing interactive children's books and photo ancillary items since 1989.

Planet Dexter

Photo of Planet Dexter
The Editors of Planet Dexter
One Jacob Way
Reading, MA 01867
Phone: 617.944.8243
Посетете го веб-

Playhut

Photo of Playhut
Phone: 888.752.9488
Phone: 909.869.8083
Work Fax: 909.869.7371
Посетете го веб-
Биографија:
Since its founding in 1992, Playhut, Inc. has been committed to producing innovative toys, allowing users to play in an imaginative and educational way.

Playmobil

Photo of Playmobil
Посетете го веб-
Биографија:
With Playmobil, children can explore new concepts about the world, process what they see and stimulate their imagination

PlayWow

Photo of PlayWow
PlayWow
530 E Main Street Suite 6A, PO Box 838
Chester, NJ 07930
САД
Phone: 908.955.7244
Посетете го веб-
Биографија:
Founded in 2011 by toy veteran Michael Greenberg, PLAYWOW has its US headquarters in Chester, NJ and a showroom and international sales office in Hong Kong. PLAYWOW Toys are developed to entertain, teach and build self confidence while creating memories that last a lifetime. According to Greenberg, 'PLAYWOW's secret ingredient is love… and our mission is to provide unprivileged children with toys that will bring a smile to their face through our philanthropic efforts.


Pocket Snails by Soaring Star Productions

Photo of Pocket Snails by Soaring Star Productions
Soaring Star Productions, LLC
PO Box 8538
Surprise, AZ 85374
Посетете го веб-
Биографија:
Realizing there were limited options for parents of preschoolers seeking genuinely entertaining, original and innovative educational video products, Pocket Snails was developed by Soaring Star Productions to fulfill that need.

Popsi

Photo of Popsi
Посетете го веб-
Биографија:
Popsi is an educational program teaching recyling through a multi-cirriculam activities format.

Preschool Prep Company Alumni

Photo of Preschool Prep Company
PO Box 1159
Danville, CA 94526
САД
Phone: 1-866-451-5600
Phone: 1-925-743-1400
Work Fax: 1-925-886-4843
Посетете го веб-
Биографија:
Preschool Prep Company™ was formed to research and develop tools that would help educate children in their early years. One two-month study and thousands of hours of research and development later, Preschool Prep Company™ brings to the market a line of products that help young children master letters, numbers, shapes and colors before they are even able to speak. The company is dedicated to helping children develop a strong foundation with which to learn how to read. Preschool Prep Series™ products provide a set of vital tools for children to use when they are ready. All products are designed to teach toddlers and babies during an opportune window of time when they are learning to talk.[embed]http://www.youtube.com/watch?v=pyfgpJuCBnw[/embed]

Pressman Toy

Photo of Pressman Toy
Pressman Toy Corporation
121 New England Ave.
Piscataway, NJ 08854
Phone: 800.800.0298
Phone: 732.562.1590
Work Fax: 732.562.8407
Посетете го веб-
Биографија:
Although Pressman Toy had its roots in all categories of toys, the company is now exclusively a manufacturer and distributor of games and licensed puzzles.

Production Associates, Inc.

Photo of Production Associates, Inc.
Production Associates Inc.
1206 W. Collins Avenue
Orange, CA 92867
Phone: 800.535.8368
Phone: 714.771.6519
Work Fax: 714.771.2456
Посетете го веб-
Биографија:
Production Associates Inc.is a video/audio production, packaging and distribution company. We have work-for-hire, joint venture production services and produce our own in house catalog of products.

Publications International, Ltd.

Photo of Publications International, Ltd.
Publications International, Ltd. Corporate Office
7373 N. Cicero Ave.
Lincolnwood, IL 60712
Phone: 847.676.3470
Work Fax: 847.676.3671
Посетете го веб-
Биографија:
Publications International, Ltd. (PIL) is one of North America's leading publishers of consumer periodicals, producing more than 400 new book titles each year and printing more than 20 million books annually.

Q

Quercetti

Photo of Quercetti
Quercetti & CSpA
Corso Vigevano, 25 10152
Torino, Italy
Phone: +39.011.23.56.56
Посетете го веб-
Биографија:
We are an Italian company who has been proudly manufacturing toys in Italy for over 60 years. It all started in the 1950s from a vision, but mostly from the sheer determination of founder, Alessandro Quercetti.

Р

Radio Flyer

Photo of Radio Flyer
Radio Flyer
6515 W. Grand Ave.
Chicago, IL 60707
Phone: 800.621.7613
Посетете го веб-
Биографија:
Radio Flyer is a Chicago-based company founded in 1917 by Antonio Pasin with a dream to bring joy to every boy and every girl. Today, the legacy continues by producing high quality and innovative toys to create warm memories that last forever.

Rainbow Communications / Vrrrooommm! Farming for Kids

Photo of Rainbow Communications / Vrrrooommm! Farming for Kids
Rainbow Communications
1276 School Road
Victor, NY 14564
Phone: 800.518.3276
Work Fax: 585.742.3437
Биографија:
The "Vrrooommm - Farming for Kids" video series was started by Bill Wickham, who has farmed for his whole life. He was inspired to start creating videos that capture the excitement on the farm after seeing how children who visited his farm loved watching the farm equipment in action.

Rand McNally

Photo of Rand McNally
Rand McNally
PO Box 7600
Chicago, IL 60680
Phone: 800.333.0136
Посетете го веб-
Биографија:
Rand McNally specializes in maps, navigation, road travel, and trip planning. Founded in 1856, the company provides products and services for consumers, the trucking and commercial transportation market, and educators.

Red Fly

Photo of Red Fly
Посетете го веб-
Биографија:
We have 43 additional cutting-edge products and services in the wings ready to win awards and be released at the appropriate time. Many tie-in directly to the Seven Horses TM game. Others are stand alone products or services. Dozens more are in the works.

Rhino Kids by Kids II

Photo of Rhino Kids by Kids II
Посетете го веб-
Биографија:
These inventive toys are interactive, fun, and engaging for the whole family! Rhino ToysTM was founded over 10 years ago when a toy inventor decided to bring his unique ideas to market.

Risas y Sonrisas Spanish for Kids

Photo of Risas y Sonrisas Spanish for Kids
Phone: 888.777.0776
Посетете го веб-
Биографија:
Risas y Sonrisas is a unique and simple-to-use instructional program for teaching Spanish to kids at the elementary school level and beyond. Lessons plans are designed for multi-grade level students or for an individual home-schooled student.

Robin/Tani Media Factory, Inc

Photo of Robin/Tani Media Factory, Inc
Robin/Tani Media Factory, Inc.
2332-B Abbot Kinney Blvd.
Venice, CA 90291
Phone: 310.827.3027
Work Fax: 310.827.4938
Посетете го веб-
Биографија:
Creators of "I Can Do... Yoga" (Beginning Level and Level One), and more. Since 1991 Robin/Tani Media Factory, Inc. has been co-producing quality television programs for the Japanese market. Working closely with all the major networks and production companies in Japan, we've created documentaries, travelogues, game shows, magazine-format programs, dramas, music videos, interviewed celebrities and covered breaking news.

Rock 'n Learn

Photo of Rock 'n Learn
Rock 'N Learn, Inc.
PO Box 3595
Conroe, TX 77305
Phone: 800.348.8445
Phone: 936.539.2731
Work Fax: 800.801.5481
Work Fax: 936.539.2659
Посетете го веб-
Биографија:
Rock 'N Learn programs help students learn math, phonics, reading, early childhood, social studies, Spanish, test-taking strategies, writing, and science. Our DVDs incorporate music with exciting, colorful imagery.

Roseart

Photo of Roseart
MEGA Brands Inc.
4505 Hickmore
Montreal, QC H4T 1K4
CANADA
Phone: 800.465.6342
Phone: 514.333.3339
Посетете го веб-
Биографија:
The RoseArt collection offers engaging creative experiences for children and families through colorful, well designed and affordable high quality items including exciting craft and activity products.

Rubbabu Inc. Alumni

Photo of Rubbabu Inc.
Rubbabu Inc.
105-501 Silverside Road
Wilmington, DE 19809
САД
Phone: 732.428.5544
Work Fax: 732 428 5530
Посетете го веб-
Биографија:
Rubbabu's hand made natural foam toys in simple shapes and bright colors are loved by kids and parents alike. Soft and safe for even the youngest children, tactile and bendable, they offer endless play value and learning. Rubbabu toys encourage imaginative play. They are strong and durable, one of those toys that become a child's favorite companion for many years.[embed]http://www.youtube.com/watch?v=qjrk5ldudWU[/embed]

S

Schoenhut Piano Alumni

Photo of Schoenhut Piano
Schoenhut Piano Company Inc.
6480-B US 1 North
St. Augustine, FL 32095
САД
Phone: 888.414.2739
Phone: 904.810.1945
Work Fax: 904.823.9213
Посетете го веб-
Биографија:
Our initial introduction to Schoenhut® toy pianos was a case of love at first sight. Since 1996 when we joined forces with Len's brother Frank Trinca in the operation of Schoenhut Piano Company, the thrill of designing, manufacturing, and marketing these precious little instruments has not wavered. We traveled back and forth for five years between our home in St. Augustine, Florida and the Schoenhut factory in Rochester, New York. When a spacious warehouse facility in St. Augustine became available, after much discussion the three of us agreed to relocate the business. Frank would serve as a consultant and help at trade shows, while we would concentrate on expanding the business. Along with many of Albert Schoenhut's original designs, we began offering new styles and colors each year. All prototypes are designed and hand-built by Len.

Recently introduced are Piano Pals that "grow with your child," as well as mid-sized 49-key stringed pianos. The stringed pianos incorporate perfect pitch and true piano sound, the only piano of its kind in the world. We also have a patent pending on another revolutionary, state-of-the-art toy piano. Although Albert designed musical instruments with children in mind, we were delighted to discover that many professional musicians regard Schoenhut toy pianos as serious concert instruments. John Cage started the ball rolling in 1948 when he composed "Suite for Toy Piano." Since then, interest has skyrocketed. This trend gives a new perspective about Schoenhut and attests to the high quality of our products.

For several years, a staff of craftsmen (numbering 20 to 36, depending on the season) hand-built all Schoenhut toy pianos and other musical products at our factory in Florida. As the business grew, so did our exposure. Competitors began manufacturing slightly altered copies of Schoenhut toy pianos in China. Unfortunately, the majority of retailers demanded "lower costs" over "made in the USA." To stay in business and remain competitive, most Schoenhut toy pianos are now manufactured at our facilities overseas. Many Schoenhut products are still made here in the USA, such as thumb pianos, psalteries, and harps, with other musical instruments soon to follow. Our promise to you is 100% customer satisfaction.

We are proud of Schoenhut's reputation for safe toys and high quality products, trademarks of the company since 1872. It is extremely rewarding to provide musical instruments for relaxation and entertainment. We have met thousands of interesting people at trade shows, concerts, media events, and during tours of our factory. There is always a new story ... for example, a pet learning to play a toy piano, details of how a child's introduction to music later resulted in a successful career, or pictures of vintage Schoenhut pianos that have been in families for over a century. We love hearing when a special needs child is inspired by one of our musical instruments. Nothing makes us happier than finding a good home for a Schoenhut toy. As we tell anyone who has a question about Schoenhut, we are just a phone call or email away. [embed]http://www.youtube.com/watch?v=vhdMUxf_flQ[/embed]

Schylling

Photo of Schylling
Schylling Toys
306 Newburyport Turnpike
Rowley, MA 01969
Phone: 800.541.2929
Посетете го веб-
Биографија:
Since our founding over 30 years ago, we have been dedicated to bringing joy to all who play with our products. We continue to specialize in Classic Toys. There is timelessness to Schylling toys. Continually updating our products allows them to never go out of style.

Scientific Learning

Photo of Scientific Learning
Phone: 888.358.0212
Phone: 520.917.1200
Посетете го веб-
Биографија:
At Scientific Learning, we understand how people learn new things and acquire new skills. It's about brain plasticity, the brain's ability to reorganize itself in response to new experiences. Our expertise is based on more than 30 years of scientific research into how the brain learns.

Seven Locks Press

Photo of Seven Locks Press
Seven Locks Press
3100 West Warner Avenue, Suite 8
Santa Ana, CA 92704
Phone: 800.354.5348
Phone: 714.545.2526
Work Fax: 714.545.1572
Посетете го веб-
Биографија:
Seven Locks Press has been publishing unique books on contemporary topics, public affairs, and the critical issues of our times for thirty-five years.

Smart Picks, Inc. Alumni

Photo of Smart Picks, Inc.
Smart Picks, Inc.
11801 Lake Avenue, No. 101
Lakewood, OH 44107
САД
Phone: 216-226-6173
Посетете го веб-
Биографија:
For over sixteen years Smart Picks' award-winning products have helped thousands of children and adults live healthier, happier lifestyles by showing them the best food choices for their health.

Our games and books have received over thirty-nine national awards and our focus continues to be educating children about the benefits of good nutrition and whole foods.

About Kathleen (Smart Picks' Founder and President)

Smart Picks was founded in 1996 by Kathleen Stefancin MS, RD, who is a Registered Dietitian, and Raw Food Chef (graduate of the Living Light Culinary Arts Institute). She holds a Bachelor's Degree in Biology and Dietetics and a Master's Degree in Nutrition from Case Western Reserve University. Kathleen combines her nutrition knowledge with her love for creative writing, art and healthy eating, to create award-winning games and nutrition stories for kids.

Her passion has been to re-direct children's focus about food to a more plant-based diet by introducing a line of books and games specifically about fruits and veggies. Even her most successful game, Food Pyramid Bingo introduces whole foods and has received national recognition. Our games and books are being used in classrooms and with families throughout the United States. Kathleen and her team of designers continue to create and develop playful ways to teach kids about nutrition.

Our Mission

At Smart Picks, our goal is to provide highly effective, high quality interactive teaching tools to help the public live better by making healthier food choices. The focus continues to be in helping children (and adults) make better food choices that are closer to whole food based diet. Our games and books have received over 36 national awards.

Information for Smart Picks games, books, materials and other products is based on the USDA MyPyramid Food Guidance System, 2005 Dietary Guidelines for Americans, and other current nutrition research, including vegetarian, vegan and raw food research.

Company Highlights

2009 Stevie' Award WINNER for Women in Business for Best New Product of the Year ( Healthy Ideas for Hungry Minds Nutritional Program)

2008 Stevie' Awards for Women in Business finalist for Best New Product of the Year (Food Pyramid BINGO-Updated Edition and Fruit & Veggie Color BINGO).

2007 Stevie' Awards for Women Entrepreneurs finalist for Best New Product of the Year (Fruit Flies' Picnic Book, Fruit Flies' Picnic Interactive CD-ROM and The Fish Who Wished He Could Eat Fruit).

2004 Stevie' Awards for Women Entrepreneurs finalist for Best Overall Company of the Year, Most Innovative Company of the Year, and Best New Product of the Year (Food Pyramid Bingo and Fruit Fly Bingo).

2003 Outstanding Toy Manufacturer Recognition of Excellence Award from Dr. Toy for "Smart Picks' ongoing commitment to producing quality children's products".

2001 Who's Who Historical Society recognizes Kathleen Stefancin, MS, RD as one of its newest members to appear in the 2001 edition of Who's Who Entrepreneur, having "demonstrated exemplary achievements and distinguished contributions to the business community".

2000 Dr. Toy recognizes Smart Picks as "One of the cutting edge companies providing the most innovative developmentally appropriate products for children of all ages."

1999 President Circle Nutrition Education Award for "Development and Dissemination of Scientifically sound nutrition information" presented to Kathleen Stefancin, MS, RD by the Board of directors at the American Dietetic Associations annual meeting.

1999 International Council on Nutrition Solutions recognizes Kathleen Stefancin, MS, RD as an "outstanding leader, dedicated to the advancement of nutritional education."

1997-1998 Small Business Association in Cleveland Ohio honors Smart Picks as an "outstanding business."

Snarazoo

Photo of Snarazoo
Phone: 016.4370.7659
Посетете го веб-
Биографија:
Snazaroo produces the finest face and body art materials that will ensure you and your friends have a fantastic time.

So Smart Productions

Photo of So Smart Productions
3089 Airport Road
La Crosse, WI 54603
Phone: 608.784.6620
Посетете го веб-
Биографија:
So Smart! Productions is a leading creator and producer of top-rated educational entertainment dvd's, broadcast programs, music CD's, books, toys, gift sets and activities for babies, toddlers and preschool children.

Songwaves Alumni

Photo of Songwaves
Посетете го веб-
Биографија:
Songs that make you smile!

Sony Wonder

Photo of Sony Wonder
Посетете го веб-
Биографија:
Sony Wonder is a children and family's music and home video arm of Sony Music Entertainment.

Spin Master Ltd.

Photo of Spin Master Ltd.
Home Phone: 800.622.8339
Посетете го веб-
Биографија:
Spin Master began in 1994 when three university friends set out to build a business.

Spizzirri Press, Inc.

Photo of Spizzirri Press, Inc.
Spizzirri Press, Inc.
PO Box 9397
Rapid City, SD 57709
Phone: 800.325.9819
Work Fax: 605-348-6251
Посетете го веб-
Биографија:
Peter Spizzirri is a graduate of the American Academy of Art and the Art Institute. In 1975 he decided to put his illustrative abilities and commitment to realism together and start a business that would introduce quality coloring books to children.

Square Shooters

Photo of Square Shooters
Phone: 216.712.4100
Посетете го веб-
Биографија:
The 9 Square Shooters® Dice are printed with a full deck of 52 cards plus 2 jokers--you can use them to play almost any playing card game!

Star HK Electronics Ltd.

Photo of Star H.K. Electronics Ltd.
Phone: 852.2314.1108
Work Fax: 852.2314.8922
Посетете го веб-
Биографија:
Star Electronics was founded in 2000 with the devotion to create innovative toys of the best quality and safety standard that enhances the holistic growth of young children.

Steven Halpern

Photo of Steven Halpern
Steven Halpern's Inner Peace Music
PO Box 2644
San Anselmo, CA 94979
Посетете го веб-
Биографија:
Steven Halpern is an award-winning composer, recording artist and producer whose healing music has helped millions worldwide to experience the blessings and benefits of deep relaxation and inner peace.

Stichting Global Kids Show

Photo of Stichting Global Kids Show
Посетете го веб-
Биографија:
Stichting Global Kids Show is a 20 minute show which highlights the activities of kids from around the world. In each show, you meet 3 local kids. They share their favorite activities focusing on the body, the mind and the soul. There are currently 6 in the series.

Super Star Theater by Lisa LeLeu Studios

Photo of Super Star Theater by Lisa LeLeu Studios
Phone: 800.779.5277
Посетете го веб-
Биографија:
Let your imagination soar... Super Star Theater by Lisa LeLeu Studios is a place where everyone can be in the spotlight!

Superstructs

Photo of Superstructs
WABA Fun, LLC
5883 Lockheed Avenue
Loveland, CO 80538
Phone: 970.278.0468
Посетете го веб-
Биографија:
Superstructs are the award-winning rod and connector style construction sets that feature charming characters and safe, durable EVA foam panels that 'pop' between the rods and joints, adding a brand new surface for children's imagination.

Sweel

Photo of Sweel
Посетете го веб-
Биографија:
The Sweel is an up to date version of the classic, historical stick and wheel (or hoop) toy.

T

Talicor

Photo of Talicor
Phone: 800.433.4263
Phone: 269.685.2345
Work Fax: 269.685.6789
Посетете го веб-
Биографија:
Learning through play doesn't have to be just for kids. For over 40 years, Talicor has offered a wide variety of board and card games designed to promote wonderful family and get-together time.

Tangle Creations

Photo of Tangle Creations
Tangle Creations
385 Oyster Point Blvd. Suite 8B South
San Francisco, CA 94080
Phone: 888.829.3808
Work Fax: 650.616.7903
Посетете го веб-
Биографија:
The Tangle Toy is not your traditional toy for children. Tangles are based on the concept of infinity and continuous motion.

Techno Source

Photo of Techno Source
Посетете го веб-
Биографија:
Techno Source is a proven leader and innovator in handheld and tabletop games, both electronic and non-electronic.

Tedco Toys

Photo of Tedco Toys
TEDCO, Inc.
498 S Washington Street
Hagerstown, IN 47346
Work Fax: 765.489.5752
Посетете го веб-
Биографија:
Located in the heart of Middle America, the people of TEDCO are committed to developing top quality toys that, in the spirit of Ralph Teetor, promote creativity, education, and fun.

Teddy-2-Cute

Photo of Teddy-2-Cute
Посетете го веб-
Биографија:
All our Bears are cute & cuddly. We have transforming features that allow you to let your imagination go wild! There are NO loose parts to worry about. Safety Tested for ages 3+.

Thames & Kosmos Alumni

Photo of Thames & Kosmos
Thames & Kosmos, LLC
301 Friendship St.
Providence, RI 02903
Phone: 800.587.2872
Phone: 401.459.6787
Work Fax: 401.459.6775
Посетете го веб-
Биографија:
Thames & Kosmos (T&K) was founded in 2001 with the mission of improving informal science education by publishing high-quality science and technology related educational products for children of all ages. T&K places an emphasis on teaching concepts and skills through hands-on modeling of real-world devices and processes, and by offering comprehensive, meaningful reading materials for a rich learning experience. T&K is headquartered in Providence, RI. [embed]http://www.youtube.com/watch?v=eHe0nfyHGwg[/embed]

The Children's Factory

Photo of The Children's Factory
Childrens Factory Office
245 West Essex Ave.
St. Louis, MO 63122
Phone: 877.726.1696
Phone: 314.821.1441
Work Fax: 877.726.1714
Work Fax: 314.821.3916
Посетете го веб-
Биографија:
The Children's Factory was born in the attic of Mike and Barbara Richter in Kirkwood, MO in early 1982. Their vision was to create soft play environments in which children could safely play. The first product was a basic 3D animal shape sized perfect for a child. From here other products developed and soon the company was growing at a fast rate. Today the company employs over 100 people in a warehouse facility that encompasses over 100,000 square feet.

The Happy Kid Company

Photo of The Happy Kid Company
The Happy Kid Company
55 Mirick Rd.
Princeton, MA 01541
Phone: 800.617.0474
Work Fax: 978.464.0437
Посетете го веб-
Биографија:
The Happy Kid Company products are designed to engage kids and parents in creative play.

The Learning Crew

Photo of The Learning Crew
Посетете го веб-
Биографија:
The Learning Crew® is an organization committed to enhancing and reinforcing the bedrock of knowledge emphasized at Challenger® Schools: reading, composition, math and history.

The Learning Journey International Alumni

Photo of The Learning Journey International
The Learning Journey International, LLC
24435 North 20th Drive
Phoenix, AZ 85085
САД
Phone: 877.839.3969
Посетете го веб-
Биографија:
The Learning Journey has been designing and manufacturing an exclusive line of award-winning children's interactive educational products. All products at The Learning Journey encourage learning and develop confidence as they enhance a child's potential. All products build on the skills necessary for children to be prepared for school and beyond.

The Learning Journey opened its doors in 1995 and is now in numerous international markets with products in multiple languages, including a large range of bilingual products. As The Learning Journey manufactures and distributes its own exclusive product line, our products offer excellent value for your money while at the same time offering you high educational value. With The Learning Journey's complete range of interactive products, children have fun while learning and parents and educators know they have the right quality educational products for their children.

At The Learning Journey we... (1) Incorporate the latest educational research in the development of our products, (2) Support the National Curriculum, (3) Offer great values at affordable prices, (4) Teach a comprehensive range of skill sets introduced to children at the appropriate age in their early lives, (5) Offer an exciting award winning product line in four fun categories.

The Learning Journey has one mission - To provide an opportunity to offer every parent affordable, high quality educational materials to ensure a successful start in school for their children. We now invite you to check out our website and our online store to learn more about the exciting products and all that The Learning Journey has to offer.[embed]http://www.youtube.com/watch?v=eHuS2OiKFUs[/embed]

The Peace Rug Company, Inc.

Photo of The Peace Rug Company, Inc.
The Peace Rug Company, Inc.
407 West Emery Street
Dalton, GA 30720
Phone: 888.732.2378
Phone: 706.272.0200
Посетете го веб-
Биографија:
Products to help young kids learn how to manage anger. When teased, shunned, disrespected, bullied, children as young as three know how to diffuse the anger to become friends instead of enemies!

The Sleep Fairy

Photo of The Sleep Fairy
Посетете го веб-
Биографија:
The Sleep Fairy empowers children to become self-nurturers. In her good humored way the Sleep Fairy invites children to focus on positive thoughts that build self-esteem.

The Twooth Timer Company

Photo of The Twooth Timer Company
The Twooth Timer Company, Inc.
6825 Levelland Road Suite 5A
Dallas, TX 75252
Phone: 855.896.6842
Phone: 214.987.3604
Work Fax: 214.987.3609
Посетете го веб-
Биографија:
All of our award-winning, mom-invented children's dental care products are designed to integrate dental hygiene into a child's life to improve oral health and lower dental bills. Our goal is for every child to have a lifetime of healthy smiles!

The Young Scientists Club

Photo of The Young Scientists Club
The Young Scientists Club
PO Box 634
Jamestown, RI 02835
Phone: 800.964.1320
Phone: 401.423.2841
Phone: 425.930.4259
Посетете го веб-
Биографија:
The mission of The Young Scientists Club is simple - to offer children quality, science-related products that will fascinate them with the wonders of scientific discovery and spark their interest in future scientific endeavors.

Therapooch Family Counseling Center

Photo of Therapooch Family Counseling Center
Therapooch Family Counseling Center
400 Mobil Av. Suit A2
Camarillo, CA 93010
Phone: 805.276.8605
Посетете го веб-
Биографија:
The “Therapooch Family Counseling Center” facility has a full play room and a two way mirror for observations and training. She specializes in parent child interaction and attachment issues, trauma, behavioral concerns, grief, and split families.

Think-a-Lot Toys

Photo of Think-a-Lot Toys
Think-a-lot Toys
1600 Zamia Avenue
Boulder, CO 80304
Phone: 303.449.2737
Work Fax: 866.236.9198
Посетете го веб-
Биографија:
Think-a-lot Toys is a Boulder, Colorado company that makes the award-winning Think-ets games. Founded in 2007, we now have six products in our line of “toys and games that make you think.” We believe in the power of imaginative play.

ThinkFun

Photo of ThinkFun
ThinkFun Inc.
1321 Cameron Street
Alexandria, VA 22314
Phone: 703.549.4999
Work Fax: 703.549.6210
Посетете го веб-
Биографија:
ThinkFun Inc. is the world's leader in addictively fun games that challenge your mind. Over 25 years ago, ThinkFun was founded with a dream to change the world through play. They continue to expand on that dream every day with games, brainteasers, mobile apps, online games and global education programs.

Thinkway Toys

Photo of Thinkway Toys
Phone: 800.535.5754
Посетете го веб-
Биографија:
Thinkway Toys is a global toy company that designs and develops high quality products sold to retailers and distributors worldwide.

Tiny Love

Photo of Tiny Love
Phone: 888.846.9568
Посетете го веб-
Биографија:
Tiny Love is an established international company. Our products are internationally acclaimed, having received a slew of global awards in recognition of our innovation and advancement.

TiViTz

Photo of TiViTz
Phone: 321.690.3386
Work Fax: 321.690.3394
Посетете го веб-
Биографија:
Improve your game, improve your mind.

Tivola Interactive Media, LLC

Photo of Tivola Interactive Media, LLC
Tivola Interactive Media, LLC
580 Broadway / Suite 305
New York, NY 10012
Phone: 49.4070700645
Посетете го веб-
Биографија:
Tivola manufactures and markets multimedia products for PC, Nintendo DS, Wii, Internet, and Apple.

Toccata Blocks Featured

Photo of Toccata Blocks
Toccata Blocks
52 Miller Road
Canaan, NY 12029
САД
Phone: (855) 567-8957
Посетете го веб-
Биографија:
Toccata Blocks are proportionally shaped tiles that help music students learn about rhythm and meter. By matching the time signature blocks with their correct bases, you create just enough room for the correct number of notes and rests to fit in that measure. Toccata Blocks are perfect for music teachers and music students alike. They are portable, durable, and are fun to play with. [embed]http://www.youtube.com/watch?v=8x_zq-hto6s[/embed]

Toys to Grow On

Photo of Toys to Grow On
Toys to Grow On
2695 E. Dominguez St.
Carson, CA 90895
Phone: 800.874.4242
Work Fax: 800.537.5403
Посетете го веб-
Биографија:
Toys to Grow On began as a small toy store back in 1954. That's when Ethelyn Kaplan, a single mom of three small children, took a chance and started her own business.

Toysmith

Photo of Toysmith
Toysmith, Inc.
3101 West Valley Hwy East
Sumner, WA 98390
Phone: 800.356.0474
Посетете го веб-
Биографија:
Since 1981, Toysmith has been providing the best in customer service for specialty retailers offering a growing family of award-winning specialty branded toys and gifts emphasizing fun for children of all ages. Our products are sold worldwide to specialty toy retailers, education markets, craft and hobby, museums, zoos, aquariums, national parks, attractions, theme parks, gift stores, specialty catalogs and internet retailers.

Tree Toys

Photo of Tree Toys
Tree Toys Pty Limited
Unit C, 8 Hudson Ave.
Castle Hill, NSW 2154
Australia
Phone: 6.12.9899.6133
Work Fax: 6.12.9899.5748
Посетете го веб-
Биографија:
Tree Toys Pty Ltd was conceived in the Garage of the founder's home in the Sydney Suburb of Turramurra in 1985, when the original company sold wooden and educational toys.

Trend Enterprises

Photo of Trend Enterprises
TREND enterprises, Inc. Customer Service
PO Box 64073
St. Paul, MN 55164
Phone: 800.860.6762
Phone: 651.631.2850
Work Fax: 800.845.4832
Посетете го веб-
Биографија:
For 44 years, TREND has supplied learners across the globe with content-rich education products that deliver real results.

Tutti Bambini

Photo of Tutti Bambini
Tutti Bambini
Unit D, 16/F, Cheuk Nang 21st Century Plaza, 250 Hennessy Road, Wanchai
Hong Kong, China
Phone: 852.8175.7510
Work Fax: 852.2891.1996
Посетете го веб-
Биографија:
Tutti Bambini offer a wide range of coordinating nursery furniture including cribs, cots, cot beds, wardrobes, dressers, toy boxes, shelves and cot top changers. We also sell a wide range of glider chairs, wooden toys and quality mattresses.

Twin Sisters Productions

Photo of Twin Sisters Productions
Twin Sisters Productions, LLC.
4710 Hudson Drive
Stow, OH 44224
Phone: 800.248.8946
Work Fax: 800.480.8946
Посетете го веб-
Биографија:
Fraternal Twins Kim Thompson and Karen Hilderbrand have always been close, and have always worked well together. This company was born out of a love for children and seeing the wonderful look of pride on their faces when they have mastered a concept, and have had fun doing it!

У

Uncle Skunkle Toys

Photo of Uncle Skunkle Toys
Uncle Skunkle Toys
4130 SW 117th #231
Beaverton, OR 97005
Phone: 503.608.7587
Посетете го веб-
Биографија:
Today Uncle Skunkle Toys is mainly a game company selling our products under our own label in the USA. Uncle Skunkle Toys develops games that not only look good in your living room, but that are fun for the whole family to play.

Uniset

Photo of Uniset
UNISET A/S
Transformervej 11 2730
Herlev, Denmark
Phone: 45.33.15.66.15
Work Fax: 45.33.15.75.05
Посетете го веб-
Биографија:
In 1975 we saw the need for meaningful, mindboggling and maturing entertainment for children on the go. Be it in planes, airports, trains, cars, ships, hotels or wherever children are seated or situated, parents, fellow passengers as well as crew and staff will look for travel entertainment to keep the young ones busy and occupied.

V

Vtech Kids

Photo of Vtech Kids
Phone: 800.521.2010
Work Fax: 847.400.3601
Посетете го веб-
Биографија:
VTech is an award-winning world leader in educational learning products.

W

WABA Fun LLC Alumni

Photo of WABA Fun LLC
WABA Fun LLC
13654 Xavier Lane
Broomfield, CO 80023
САД
Phone: 303.410.7172
Посетете го веб-
Биографија:
Our Philosophy

We believe toys should be fun. Fun to play with, certainly, but also fun to return to again and again. Our toys may not be the flashiest or have built-in touch screens, but they are open-ended to permit children the chance to be their most creative and develop problem solving skills and self-confidence.

Our Story

David McCloskey has been a dedicated kid-at-heart throughout his technology-focused career, but he always kept his toys in the play room. Until now. In 2003, David looked into the void and saw an idea and he put his career as a computer game producer behind him to launch his new vision. (Officially, he was a victim of an opportunely-timed corporate restructuring. What else was he to do with all that time on his hands?)

For David, the void was the wide-open empty spaces between Tinkertoy rods and connectors. His (now patented) innovation literally filled in the gaps. He created safe, durable foam panels that popped into those spaces, adding a new surface that gives children even greater imaginative possibilities. He added fun characters so someone could fly the plane or pilot the ship that his children had just created. And he designed step-by-step visual instructions in 3-D so young builders could easily recreate even the most monstrously complex constructions without even having to read. Numerous connector modifications later, along with a vibrant new color palate and some engineering playtime, and Superstructs construction sets were born.

At the same time David was launching his vision, Jeffrey Barnett was looking to help make a big improvement in the lives of young children. Jeffrey had discovered, as many people do while working for large corporations, that the people who could really benefit from using a specific product where also the people least-likely to actually know about or get their hands on that product.

In Jeffrey's case, the key product was called Deltasand, made by a small manufacturer in Sweden. Deltasand is a unique mixture of sand and polymers that made it act and feel like wet beach sand, but is completely dry. He saw how product would be fantasticfor fine-motor skill development and how its play pattern was completely open-ended. Children could perform specific exercises or make whatever they wanted and develop their own problem-solving skills.

In the blink of an eye, Jeffrey saw how Occupational Therapists could use Deltasand with children with special needs.

Having researched the company and discovering their origins in Sweden, Jeffrey believed that a European company would never do business with his proposed start-up company in the US...until 3 months later while waiting for an elevator in New Orleans. Jeffrey shared the elevator with Jonas Model, the inventor of Deltasand and founder of Delta of Sweden. One quick elevator ride, a dinner invite, and a few months later Delta of North America, LLC was born.

The following year, while attending an Occupational Therapy conference in Colorado, Jeffrey met David and an instant friendship started. It took some time, but they both realized they could do a better job of servicing their customers and getting their products to those who needed them most by joining companies.

WABA Fun now has offices in Loveland, Colorado and in Halmstad, Sweden. Its products have won over 20 toy industry awards are sold in over 50 countries worldwide.

Wedgits

Photo of Wedgits
Wedgits
PO Box 540
El Dorado, CA 95623
Phone: 877.933.4487
Посетете го веб-
Биографија:
WEDGiTS are fun and challenging, multi-dimensional building sets

Weskel Games

Photo of Weskel Games
Phone: 702.592.8301
Посетете го веб-
Биографија:
The inventor ventured to find a way to understand the stock market as best as possible and one method that had always proven successful for him in learning was to teach the material or subject he wanted to know more about.

Whisper Phone

Photo of Whisper Phone
Harebrain, Inc.
3500 48th Avenue
Minneapolis, MN 55429
Phone: 877.535.4240
Work Fax: 763.535.2064
Посетете го веб-
Биографија:
We design unique products that help people learn to read, spell, and learn new languages.

Whistlefritz

Photo of Whistlefritz
Whistlefritz LLC
PO Box 363
Glen Echo, MD 20812
САД
Phone: 866.944.7859
Посетете го веб-
Биографија:
Founded in 2006, Whistlefritz was started by a mom who wanted to teach her own children Spanish. Frustrated by the lack of high-quality Spanish immersion programs, she decided to create her own Spanish DVDs and CDs for children … and so Whistlefritz was born.

Our goal is to support parents, grandparents, and teachers – whether native Spanish speakers or not – in teaching Spanish to children. Our Spanish DVDs and CDs for kids are designed to be accessible to native and non-native Spanish speakers alike. That's one reason why we include translation guides with all our programs.

Our goal is to create the most effective Spanish immersion teaching tools for children. That's why we love receiving parent and teacher comments! Please tell us what works for you and what you'd like to see in our future programs. How can we better support your child's learning?

With the help of the wonderfully talented actors, musicians, artists, early childhood professionals and language specialists who have contributed their talents and expertise to our Spanish DVDs and CDs, Whistlefritz continues to expand our collection of Spanish immersion programs.[embed]http://www.youtube.com/watch?v=LJjGpU5-Af4[/embed]

Wild Planet

Photo of Wild Planet
Wild Planet Toys, Inc.
PO Box 420
San Francisco, CA 94104
Phone: 800.247.6570
Work Fax: 415.705.8311
Посетете го веб-
Биографија:
We believe in the power of a child's imagination. Our toys and products encourage kids to be imaginative, creative and to explore the world around them.

World Discovery Box

Photo of World Discovery Box
World Discovery Box LLC
15 Halfmoon Ct.
Durango, CO 81301
Phone: 877.300.1286
Phone: 970.459.4075
Посетете го веб-
Биографија:
Develop your child's sense of discovery and love for learning. With a Discovery Box, children become eager to explore science and nature. The Discovery Box is a multi-drawer collection box that comes with fossils, insects, geodes, shells and more.

WowWee

Photo of WowWee
WowWee USA, Inc.
5963 La Place Court, Suite 207
Carlsbad, CA 92008
Phone: 800.310.3033
Посетете го веб-
Биографија:
WowWee is a leading designer, developer, marketer & distributor of innovative hi-tech consumer entertainment products.

X

X Plus Products, Inc. Alumni

Photo of X Plus Products, Inc.
X Plus Products, Inc.
PO Box 693
Gotha, FL 34734
САД
Посетете го веб-
Биографија:
X Plus Products, Inc. is a manufacturing company that manufactures and distributes board games. Its two primary products are Commander-In-Chief and Po-Rum-Bo plus related products.

Our company is based on the belief that our customers' needs are of the utmost importance. Our entire team is committed to meeting those needs. As a result, we continually expect a high percentage of our business to come from repeat customers and referrals.

We would welcome the opportunity to earn your trust and deliver you the best service in the industry.

[embed]http://www.youtube.com/watch?v=BvXxtWnh-4A[/embed]

Y

Young Minds At Play

Photo of Young Minds At Play
Young Minds At Play
PO Box 352
Weston, MO 64098
Phone: 888.484.8094
Посетете го веб-
Биографија:
We specialize in wooden toys and Montessori materials designed to stimulate the minds of young children. Exclusively made in the USA. Our products are sculpted from beautiful hardwoods and finished with food-grade oils and waxes.

Your Creative Child

Photo of Your Creative Child
YourCreativeChild.com
PO Box 31
Notre Dame, IN 46556
Посетете го веб-
Биографија:
After more than thirty years of guiding and teaching children I continue to be amazed at their wondrously creative spirit. It is my goal to cherish, foster, and allow this spirit to survive and thrive

Z

Zapf Creation

Photo of Zapf Creation
Посетете го веб-
Биографија:
Zapf Creation AG is Europe's leading manufacturer of play and functional dolls and accessories.

Zube Tube

Photo of Zube Tube
The Ultimate Cosmic Toy Company, Inc.
PO Box 26327
Fairview Park, OH 44126
Phone: 440.895.9175
Посетете го веб-
Биографија:
The Zube TubeTM is an irresitable toy. Once you pick it up, you can't put it down. Children and adults of all ages are amazed by the wide range of "out of this world" sounds they can create.